دسته‌بندی نشده

لیفت لثه قبل از کامپوزیت

لیفت لثه قبل از کامپوزیت چیست؟ و چه افرادی متقاضی انجام آن هستند؟

کامپوزیت دندان روشی غیر تهاجمی، ساده و کم هزینه برای رفع عیوب و نواقص ظاهری دندان است و به افراد کمک می کند لبخند زیباتری داشته باشند. به همین دلیل امروزه این روش محبوبیت زیادی بین اقشار مختلف پیدا کرده است.

برخی افراد هنگام خندیدن مقدار زیادی از لثه آن ها نمایان می شود که اصطلاحا گفته می شود لبخند لثه ای دارند.

این افراد ترجیح می دهند قبل از انجام کامپوزیت دندان، لیفت لثه را انجام دهند. با این کار علاوه بر دندان هایی مرتب، هنگام خندیدن بخش کمتری از لثه آن ها دیده می شود و به این ترتیب لبخندی جذابتر و نافذتر خواهند داشت.

لیفت لثه

 

لیفت لثه برای کامپوزیت دندان

برخی افراد به دلیل لبخند لثه ای و داشتن دندان هایی نامرتب، ناموزون و بد رنگ هرگز از لبخند خود راضی نبوده و به دنبال راهی برای داشتن لبخندی زیبا هستند.

این افراد برای رفع بدشکلی و بدرنگی دندان های خود می توانند از درمان ونیر کامپوزیت استفاده نمایند اما قبل از آن باید لثه شان جراحی شده و لیفت داده شود.

با لیفت لثه بخش بیشتری از دندان نمایان شده و در هنگام خندیدن و صحبت کردن قسمت کمتری از لثه دیده می شود.

جراحی لثه برای کامپوزیت دندان معمولا طی یک جلسه با بی حسی موضعی انجام می شود. به طوری که بیمار هیچگونه دردی را حین جراحی حس نمی کند.

تنها برخی افراد پس از برطرف شدن بی حسی موضعی درد خفیفی را احساس می کنند که با مسکن های متداول تسکین می یابد.

بخیه های جراحی لثه نیز معمولا از نوع جذبی بوده و نیازی به کشیدن ندارد. در صورت جذبی نبودن بخیه ها جراح دندانپزشک بعد از حدود ۷ الی ۱۰ روز بخیه ها را خارج می کند.

پس از التیام و بهبودی لثه بعد از جراحی، دندانپزشک مراحل درمان برای اصلاح فرم دندان با استفاده از ونیر کامپوزیتی یا سرامیکی را آغاز می نماید.

 

مزیت لیفت لثه قبل از کامپوزیت دندان چیست؟

هنگامی که فردی پیش از انجام کاموزیت یا لمینت دندان اقدام به جراحی و لیفت لثه می نماید ارتفاع دندان های جلویی که قرار است روکش کامپوزیتی یا سرامیکی روی آن نصب شود بیشتر خواهد شد. با این کار زیبایی دندان ها، ارتفاع و قوس لبخند تا حد زیادی اصلاح می ‌شود.

پس از آن فرد با داشتن دندان هایی مرتب و لبخندی زیبا، با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کرده و لبخند می زند.

لیفت لثه با لیزر

هزینه جراحی لثه برای کامپوزیت

جراحی لثه و کامپوزیت دندان به صورت جداگانه انجام می شوند بنابراین هزینه آن ها نیز به صورت مستقل محاسبه می شود.

هزینه کامپوزیت دندان:

به دلیل نوسانات شدید قیمت مواد مورد استفاده برای کامپوزیت و شرایط متفاوت دهان و دندان افراد مختلف به طور دقیق نمی توان هزینه ونیر کامپوزیت را تعیین نمود.

هزینه ونیر کامپوزیت به عواملی مانند وضعیت و میزان تخریب دندان، نوع کامپوزیت مورد استفاده و تخصص دندانپزشک بستگی دارد و با توجه به این موارد تعیین می شود.

هزینه جراحی لثه:

هزینه جراحی لثه بیش از هر چیز به روش انجام آن بستگی دارد. جراحی لثه با استفاده از لیزر در مدت کوتاهی تمامی مشکلات و نامتقارنی های لثه را رفع نموده و در عین حال هیچ دردی ندارد و بدون بی حسی انجام می شود. اما هزینه این روش نسبت به روش تیغ جراحی و برش بیشتر است.

میزان التهاب لثه نیز بر هزینه جراحی موثر است. درمان و لیفت لثه ملتهب زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد.

 

خوراکی های مجاز بعد از لیفت لثه برای کامپوزیت

بنا به توصیه متخصصان بهتر است بعد از جراحی لثه برای کامپوزیت، غذاهای آبکی خنک مانند سوپ و شیر سرد مصرف کرده و به مدت یک هفته از خوراکی ها و نوشیدنی های گرم پرهیز شود. همچنین مصرف خوراکی های اسیدی مانند آب پرتقال و غذاهای پرادویه نیز باید محدود شوند.

 

مراقبت های قبل و بعد از لیفت لثه برای کامپوزیت

جراحی لثه به دلایل مختلف از جمله لیفت لثه برای کامپوزیت یا لمینت دندان انجام می شود. برای موفقیت این جراحی و پیشگیری از عواقب و عوارض جراحی لازم است قبل و بعد از انجام عمل نکاتی را رعایت نمود.

–          آگاه نمودن متخصص جراحی از هر گونه سابقه بیماری و مصرف داروی خاص

–          استفاده از دهانشویه برای ضدعفونی دهان و از بین بردن باکتری ها و ویروس ها قبل از جراحی

–          مسواک زدن کامل دندان ها قبل از جراحی برای حذف موادغذایی باقی مانده بین دندان ها و لثه

–          پرهیز از فعالیت شدید و ورزش سنگین قبل از جراحی برای پیشگری از بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب

–          استراحت بعد از جراحی لثه

–          پرهیز از تحرک زیاد بعد از جراحی لثه برای پیشگیری از خونریزی

–          خودداری از مصرف خوراکی های سفت، گرم و چسبنده

–          عدم استعمال سیگار بعد از جراحی به منظور پیشگیری از بروز عفونت و بیماری های لثه

جراحی و لیفت لثه از جمله جراحی های متداول برای رفع مشکلات و بیماری های لثه و ایجاد زیبایی لثه قبل از درمان هایی مانند کامپوزیت دندان است. این جراحی به صورت سرپایی بوده و با بی حسی موضعی انجام می شود. جراحی لثه در صورتی که به درستی مراقبت شود عوارض خاصی ندارد.

با انجام لیفت لثه و ونیر کامپوزیت دندان لبخندی زیبا و بدون نقص را به خود هدیه دهید.

Read more...

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت راهی است برای داشتن لبخندی زیباتر. این لبخند زیبا برای بسیاری از بیماران با هزینه های گزاف سلامتی همراه است. اگر چه خود کامپوزیت، اگر به روش درست و با مواد سالم بر روی دندان بیمار قرار بگیرد، هیچ آسیبی نخواهد داشت. اما متاسفانه عدم آسیب وابسته به فاکتورهای زیادی است. در این مقاله میخواهیم درباره کامپوزیت دندان، مراحل آن، کاربردها و تاثیر دندانپزشک بر روی آن صحبت کنیم.

 

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان با اسم لمینیت کامپوزیتی نیز شناخته می شود. این ماده بر روی سطح بیرونی دندان قرار میگیرد. این ماده دارای تناژ رنگی متفاوتی از سفید است. یعنی میتوان متناسب با رنگ پوست فرد و یا حتی رنگ دیگر دندان ها، طبیعی ترین رنگ را انتخاب کرد.

کاربرد کامپوزیت دندان

کامپوزیت برای تغییر فرم یا رنگ دندان استفاده میشود. دندان هایی که بی نظمی های کمی دارند، معمولا با کامپوزیت مورد درمان قرار می گیرند. فاصله بین دندانها یا دیاستم نیز با کامپوزیت ونیر قابل درمان است. البته فاصله های خیلی زیاد و یا بی نظمی های بیش از حد، نیاز به درمان های دیگر دارد. همچنین این مواد برای روشن تر کردن رنگ دندان ها نیز استفاده میشود. کسانی که دندان زردی داردند، یا به علت سیگار و قهوه رنگ دندانهایشان تیره شده است، درمان کامپوزیت پیشنهاد می شود.

تفاوت کامپوزیت و لمینت

تراش دندان: لمینیت سرامیکی نیاز به تراش دندان دارد. البته این تراش بسیار کم است. اما کامپوزیت معمولا نیاز به تراش ندارد. بنابراین برای کسانی که به دائمی بودن روش سفید کردن دندان شک دارند، کامپوزیت راه مناسب تری است. چرا که قابل بازگشت است.
مدت زمان: لمینیت سرامیکی نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد. اما کامپوزیت در یک جلسه و در مطب قابل انجام است. در واقع متوسط طول درمان لمینت حدودا سه هفته از زمان معاینه و قالبگیری اولیه جهت موکاپ است.
مقاومت: لمینیت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد. البته لمینت سرامیکی نیز نیاز به مراقبت کامل دارد. اما رنگ پذیری لمینیت سرامیکی بسیار کمتر از لمنیت کامپوزیتی است. چرا که مقاومت لمینت بیشتر از کامپوزیت است.

 

مراحل کامپوزیت دندان

مرحله اول معاینه است. این مرحله برخلاف چیزی که تصور می کنید بسیار مهم است. چرا که کامپوزیت برای همه افراد قابل انجام نیست. اگرچه ممکن است بسیاری از دندانپزشکی ها این کار را برایتان انجام دهند. اما در صورتی شرایط فکی و صورتی شما مناسب نباشد، نتیجه نهایی مناسب و زیبا نخواهد بود. به همین دلیل مرحله معاینه بسیار مهم است.
اما در این مرحله دقیقا چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرد؟
پزشک متخصص در مرحله معاینه، وضعیت دندانها، رابطه دو فک بالا و پایین نسبت بهم و وضعیت قرار گیری دندانها نسبت به لب و یک سوم تحتانی صورت را مورد بررسی قرار می دهد.

مرحله دوم شامل انجام درمان کامپوزیت ونیر است. این مرحله معمولا در یک‌ جلسه ۵ ساعته برای هر فک است. در این جلسه حدود هشت الی ده دندان درمان می شود. کامپوزیت ونیر در مطب دندانپزشکی قابل انجام است.

طول عمر کامپوزیت دندان

پاسخ صحیح به این سوال این است: بستگی به شما دارد! باید پیش از انجام این روش بدانید که سفید ماندن دندان هایتان بسته به روش مراقبتی شما دارد. اگر فردی هستید که بهداشت و سلامت دهان و دندانتان برایتان مهم نیست، پیشنهاد می کنیم که به سراغ کامپوزیت نروید. چرا که کامپوزیت، حساس تر از دندان های اصلی است. طول عمر کامپوزیت دندان در حالت معمول بین چهار الی پنج سال است. اما اگر مصرف چای و قهوه را نمیتوانید کم کنید، خوراکی های سفت می خورید، و از نخ دندان استفاده نمیکنید، عمر کامپوزیت هایتان کم خواهد شد. حتی ممکن است خیلی زود لکه های ناشی از نوشیدنی های رنگی بر روی دندان هایتان ظاهر شود. البته خبر خوب این است که کامپوزیت ها قابل پالیش هستند. کامپوزیت با پروسه پالیش به مقدار زیادی به رنگ اولیه برمیگردد.

اگر چه روش کار دندانپزشک و مواد مصرفی کامپوزیت بر روی طول عمر آن تاثیرگذار است. اما بیش از آن مراقبت های شماست که میتواند زیبایی دندان هایتان را حفظ کند.

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان، یکی از بحث های چالش برانگیزی است که شامل قیمت های متفاوتی می شود. اگرچه قیمت بالا همیشه نشانه کیفیت نیست. اما میتوانید مطمین باشید که قیمت های پایین نیز، نشانی از بی کیفیتی است. اگرچه استثنا نیز وجود دارد! دندانپزشک متخصص، میتواند کیفیت کار و سلامت دندان ها و لثه تان را تضمین کند. هزینه این روش سفید کردن دندان توسط متخصص نسبت به پزشک عمومی بیشتر است.

پیشنهاد میکنیم که حتما نمونه کارهای پزشک را ببینید و از اعتبار مطب مطمئن شوید. عوارض لمینت کامپوزیتی در صورتی که پزشک خوبی را انتخاب نکرده باشید، بسیار زیاد است. بو گرفتن دهان و التهاب لثه بعد از کامپوزیت دندان یکی از موارد شایع است. درصورتی که کامپوزیتها به صورت اصولی و علمی و دقیق انجام نشوند، میتوانند باعث بو گرفتن دهان و التهاب لثه شوند.

 

Read more...

دندانپزشك زيبايي

دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که با ظاهر دندان‌ها و افزایش زیبایی لبخند شما سروکار دارد. علاوه بر جنبه‌های علمی، این رشته دندانپزشکی یک هنر محسوب می‌شود. در ظاهر ممکن است، ایجاد دندان‌های سفید و یا حتی به‌طورکلی ایجاد یک دندان کاملاً جدید، زیاد مشکل به نظر نرسد، اما، دندانپزشکی زیبایی نیاز به یک چشم خوب، درک کاملی از آناتومی دندان‌ها و تسلط بر مواد دندانی دارد. فراتر از آن، دندان‌پزشک باید قادر باشد، درک و دریافت خود را به تکنسین آزمایشگاه به‌خوبی انتقال دهد. این موضوع یک کلید طلایی برای داشتن لبخندی زیبا محسوب می‌شود. هرچند دندانپزشکی زیبایی، شاخه تخصصی شناخته‌شده‌ای در حرفه دندان‌پزشکی محسوب نمی‌شود، اما برای آن که یک دندان‌پزشک به چنین مهارتی دست یابد، باید سال‌ها آموزش ببیند تا بتواند روش‌های زیبایی دندان را با بالاترین کیفیت و بالاترین استانداردها به مرحله اجرا درآورد.

کاربرد لمینت چیست؟
معمولا لمینت (سرامیکی و کامپوزیتی) برای درمان مشکلات زیر استفاده میشود. وضعیت دندان ها، هزینه ای که برای درمان در نظر گرفته اید و در نهایت تشخیص پزشک نوع درمان را مشخص خواهد کرد.

شکستگی دندان
بدرنگی دندان
ترک خوردگی
کجی و بدشکلی دندان
جایگزین ارتودنسی (در برخی موارد)

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر:

لمینت سرامیکی محکم تر و ماندگارتر از کامپوزیت ونیر است. این استحکام شامل رنگ و استحکام مواد می شود. در لمینیت سرامیکی دندان تراشیده میشود ولی طوری که به عصب دندان آسیبی نرسد. لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و سپس بر روی دندان چسبانده می شود. در حالیکه کامپوزیت در مطب دندانپزشکی روی دندان فرم داده میشود.

لمینت کامپوزیتی نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد. قیمت لمینت کامپوزیتی نیز حدودا یک سوم لمینت سرامیکی است. و نسبت به لمینت سرامیکی ماندگاری کمتری دارد. میانگین عمر لمینت سرامیکی ده سال و کامپوزیتی چهار تا پنج سال است که با مراقبت درست و اصولی می تواند بسیار طولانی تر باشد.
کامپوزیت ونیر:
کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی روشی است برای سفید کردن دندان. در این روش کامپوزیت به سطح بیرونی دندان اضافه می شود. کامپوزیت ونیر برای تغییر فرم یا رنگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این درمان برای اصلاح بی نظمی های کم تا متوسط و یا روشن تر کردن رنگ دندان استفاده می شود. از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانها (دیاستم) نیز استفاده می شود.

 

 

پولیش دندان و مراحل انجام آن

ولیش دندان یا پالیش دندان، روشی برای صاف و براق کردن مینای دندان است که نه تنها به زیبایی دندان‌ها کمک می‌کند، بلکه پوسیدگی‌های روی سطح دندان را پاکسازی می‌نماید. با این حساب پولیش دندان هم یک روش زیبایی محسوب می‌شود و هم یک روش درمانی.

پولیش دندان روشی برای تمیز شدن و سفیدتر شدن دندان‌ها است که یکی از آخرین مراحل کار یک دندانپزشک بر روی دندان‌های بیمار است. اما پولیش دندان چگونه انجام می‌شود؟ پولیش دندان مراحلی دارد که در ادامه هریک از این مراحل توضیح داده شده اند:

 1. معاینه بیمار و بررسی میزان پوسیدگی مینای دندان

  دندانپزشک دندان‌های بیمار را معاینه می‌کند و وضعیت پوسیدگی و نقاط ضعف مینای دندان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 2. پاکسازی پلاک‌های دندان

  در صورتی که روی دندان‌های شما پلاک تشکیل شده باشد (پلاک‌ها باقی مانده غذا هستند که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، روی دندان‌ها جمع شده و باعث ایجاد پوسیدگی می‌شوند)، پلاک و تارتار از سطح دندان‌های بیمار پاکسازی می‌شود.

  1. در طی فرآیند پولیش دندان، دقت بالایی به کار گرفته شود تا ریسک ساییده شدن و از بین رفتن مینای دندان کاهش یابد.
  2. تا حد امکان از مواد و ابزار با میزان سایندگی پایین استفاده شود.
  3. در زمان استفاده از ابزار آلات، سرعت و فشار دستگاه پولیش نهایت دقت صورت گیرد تا دندان‌ها دچار آسیب دیدگی نشوند.

   پاکسازی دندان

   در این مرحله، دندانپزشک از یک ابزار مخصوص و خمیر پولیش استفاده می‌کند. ممکن است در صورت نیاز از پولیش هوا نیز استفاده گردد. ابزار پولیش، آب و هوا را با فشار ملایمی روی دندان‌ها می پاشند و در ادامه از یک ماده ساینده برای پاکسازی دندان استفاده می‌شود.

   کدام لکه‌ها با پالیش دندان از بین می‌روند؟

   اشاره کردیم که پولیش دندان می‌تواند لکه‌های روی سطح دندان‌ها را از بین ببرد. اما کدام لکه‌ها با پولیش دندان قابل درمان و بر طرف شدن هستند؟ لکه‌های روی دندان دو نوع هستند. لکه‌های داخلی و خارجی. لکه‌های داخلی یا درونی، لکه‌هایی هستند که در اثر برخی بیماری‌ها یا مصرف بعضی از داروها یا ابتلا به بیماری‌های مینای دندان یا طی فرآیند عصب کشی دندان به وجود آمده‌اند. اما لکه خارجی یا بیرونی، لکه‌هایی هستند که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا مصرف دخانیات به ویژه سیگار به وجود می‌آیند.
   لکه‌های سطحی یا بیرونی با روش‌هایی مثل پولیش یا بلیچینگ قابل درمان هستند. به یاد داشته باشید که پولیش دندان تنها برای پاکسازی لکه‌های خارجی مفید است و نمی‌تواند روی لکه‌های درونی یا داخلی اثری داشته باشد.

   استفاده از پالیش دندان برای چه بیمارانی ممنوع است؟

   اگر بیمار دچار بیماری‌های لثه مانند تحلیل بیش از اندازه لثه و یا بیرون زدگی ریشه دندان باشد، بهتر است از انجام پولیش دندان خودداری کند. همچنین حساسیت دندان، ضعیف بودن مینای دندان، انواع بیماری‌های لثه و بافت داخلی دهان، وجود پوسیدگی‌های درمان نشده و آلرژی به خمیر ساینده پولیش، از جمله مواردی هستند که ممنوعیت پولیش را به همراه دارند.
   علاوه بر اینها، ابتلا به بیماری‌هایی همچون بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و مشکلات تنفسی می‌توانند مانع از انجام پولیش دندان شوند. به همین دلیل لازم است قبل از هرگونه اقدام ابتدا دندانپزشک را از سوابق بیماری‌های پیشین خود آگاه سازید تا در هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید.

   در هنگام پولیش دندان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

   در فرآیند انجام این درمان، رعایت یک سری نکات از سوی دندانپزشک لازم و ضروری است. این نکات عبارت‌اند از:

   1. در طی فرآیند پولیش دندان، دقت بالایی به کار گرفته شود تا ریسک ساییده شدن و از بین رفتن مینای دندان کاهش یابد.
   2. تا حد امکان از مواد و ابزار با میزان سایندگی پایین استفاده شود.
   3. در زمان استفاده از ابزار آلات، سرعت و فشار دستگاه پولیش نهایت دقت صورت گیرد تا دندان‌ها دچار آسیب دیدگی نشوند.

    انواع پولیش دندان

    پالیش دندان انواع مختلفی دارد که بر اساس شرایط دهان و وضعیت دندان‌ها، توسط دندانپزشک به بیمار پیشنهاد می‌شود. در ادامه انواع مختلف پولیش دندان توضیح داده شده‌اند:

    1. پولیش درمانی

     اگر دندان‌ها دارای پوسیدگی باشند، از این روش برای دندان‌ها استفاده می‌شود. این نوع پالیش در واقع باعث می‌شود هر گونه پلاک دندان و میکرو ارگانیسم از سطح دندان‌ها پاکسازی شود.

    2. پولیش زیبایی

     در این روش هر گونه پلاک و لکه از روی سطح دندان پاکسازی می‌شوند. طی فرآیند پولیش زیبایی، از یک خمیر ساینده برای درخشان شدن مینای دندان استفاده می‌شود. هرچند این عمل با هدف زیباتر شدن دندان‌ها و لبخند انجام می‌گیرد، اما از آنجاییکه پوسیدگی را از بین می‌برد، سلامت دهان و دندان‌ها را نیز ارتقاء می‌دهد.

    3. پولیش سطحی

     در این روش، تاج دندان‌ها پاکسازی شده و دندان‌ها سفیدتر و درخشان‌تر می‌شوند. تنها هدف این روش زیباتر شدن دندان‌ها و لبخند از طریق درخشان‌تر شدن دندان‌های بیمار است.

    

    

    

 

Read more...