Monthly Archives - جولای 2018

بلیچینگ و انواع آن

همانگونه که دلایل زیادی برای تغییر رنگ مو و پوست در افراد وجود دارد . دندان ها در اثر مصرف نوشیدنی های رنگی و یا غذاهای حاوی رنگدانه و یا مصرف سیگار دچار تغییر رنگ می شوند.

تغییر رنگ دندان، یکی از مواردی است که در زیبا جلوه دادن ما تاثیر منفی دارد. به همین دلیل افرادی که به این معضل دچار می شوند به دنبال راهی برای سفید کردن دندان هایشان می گردند. روش های متعدد گیاهی و شیمیایی برای این کار وجود دارد. یکی از روش های شیمیایی که مورد استفاده قرار می گیرد، روش بلیچینگ است. بلیچینگ دندان یعنی سفید کردن دندان ها به وسیله مواد خاص اکسید کننده مثل پراکسید هیدروژن.

بلیچینگ دندان به چه صورتی انجام می شود؟
در بلیچینگ دندان با یک ماده اکسیدان سفید می شود. ماده بلیچینگ دندان از خلل و فرج میکروسکوپی سطح دندان جذب شده و رنگینه های رسوب کرده در بین هرم های مینائی را اکسید می کند و از این طریق رنگ دندان را سفید می کند. با گذشت زمان، نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می شود. ماده اصلی موجود در مواد بلیچینگ دندان (پراکسید هیدروژن) است که قدمت استفاده از آن به اوایل قرن بیستم باز می گردد. همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر، از عامل گرما یا نور استفاده می شود، که به وسیله دستگاه مخصوصی صورت می گیرد.

انواع بلیچینگ
به طور کلی دو نوع بلیچینگ دندان وجود دارد.

۱- بلیچینگ دندان در خانه (Home Bleaching)


در بلیچینگ دندان ، دندانپزشک قالب مخصوص را برای بیمار تهیه کرده و همراه با ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی کم، به بیمار تحویل می دهد تا در منزل استفاده کند. روش استفاده بدین صورت است که بیمار باید هر شب یا هر روز طبق دستور، ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار دهد و تری را روی دندان ها بگذارد. به طور معمول و در بیشتر افراد، زمان لازم جهت سفید شدن دندان ها دو هفته تا شش هفته است. هرچند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان، این مدت زمان بیشتر باشد.

۲- بلیچینگ دندان در مطب (Office Bleaching)


در بلیچینگ دندان که توسط دندانپزشک در مطب انجام می گردد، از روش قبلی موثرتر است چون ژل مخصوص بلیچینگ، با غلظت خیلی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد. همین امر لزوم ایزولاسیون مناسب و محافظت از نسوج نرم دهانی و صورتی را به دنبال دارد. این ماده سوزاننده است و می تواند باعث آسیب این نسوج شود. روش داخل مطب به طور معمول در سه چهار جلسه با فاصله یک هفته تاثیر عمده خود را می گذارد.

اگر بلیچینگ دندان در مطب با استفاده از دستگاه اشعه مخصوص بلیچینگ صورت گیرد، تاثیر آن بیشتر است.

Read more...

آشنایی با انواع مسواک و ویژگی‌های یک مسواک مناسب

رعایت بهداشت دهان و دندان، باید بخش مهمی‌ از برنامهٔ زندگی روزمرهٔ همه افراد باشد. بدون انتخاب مسواک مناسب وهمچنین مسواک‌کردن صحیح، دندان‌های شما ممکن است با مشکلاتی نظیر تشکیل پلاک، جرم، پوسیدگی، بیماری لثه و مشکلات دیگر مواجه شوند.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مسواک و همچنین ویژگی‌های یک مسواک مناسب آشنا کنیم.

 

مسواک مناسب

هنگام انتخاب مسواک باید به اندازه و نوع الیاف آن دقت كرد. مسواک باید الیاف نایلونی داشته باشد. الیاف یا موهای سر مسواک ۳ نوع دارند؛ نرم، متوسط و سخت که البته توصیه میشود از مسواک با موهای نرم و یا متوسط استفاده شود زیرا که استفاده مداوم از مسواک سخت باعث صدمه به مینای دندان و آسیب لثه می‌شود. معمولا بعد از ۳ ماه استفاده موهای مسواک از هم باز می‌شوند. در صورت بروز این تغییر، حتما باید مسواک را عوض کرد. اگر مسواک پس از یکی دو هفته فرسوده شود نشانه این است که یا جنس مسواک مناسب نیست، و یا فرد به درستی مسواک نمی‌زند و فشار بیش از حد به مسواک وارد می‌کند.
اندازه سر مسواک نیز باید متناسب با دهان فرد باشد. به همین منظور لازم است مسواک کودکان کوچک‌تر از بزرگسالان باشد.

انواع مسواک

مسواک‌های موجود در بازار، دو نوع دستی و برقی هستند. مطالعات نشان داده است که اثرات کاربرد مسواک برقی در مقایسه با مسواک‌های دستی بیشتر است. مسواک‌های برقی به‌خصوص برای افرادی که در حال درمان ارتودنسی‌اند توصیه می‌شود. گروه دیگری که کاربرد این مسواک‌ها به آن‌ها توصیه می‌شود، کودکان‌اند زیرا که مسواک‌های برقی در مقایسه با انواع دستی، پلاک بیشتری را در کودکان برمی‌دارند.

 

مزایای مسواک برقی

افزایش سرعت و تسهیل در مسواک‌زدن

سرعت حرکت دست با سرعت حرکت مسواک برقی قابل‌مقایسه نیست. برس یک مسواک برقی به سرعت بر روی سطوح مختلف دندان حرکت می‌کند، اکثر پلاک‌ها و ذرات غذا را از لابه‌لای دندان‌ها پاک می‌کند و به‌طور مؤثری تمام سطوح دندان را تمیز می‌نماید.

تمیز کردن عمیق‌تر

مسواک‌هایی که حرکت برس آن‌ها ارتعاشی و یا چرخشی می‌باشد، در تمیزکردن پلاک دندان و کاهش التهاب لثه به‌مراتب بهتر از مسواک‌های دستی‌اند، و همچنین نواحی بین دندان‌ها را بهتر از مسواک دستی تمیز می‌کند.

نکاتی جهت نگهداری از مسواک

قبل و پس از هر بار استفاده، مسواک خود را با آب گرم بشوئید. باکتری‌ها می‌توانند به‌راحتی در مسواکی که خوب شسته نشده، رشد کنند و دفعهٔ بعد که مسواک می‌زنید، ممکن است این باکتری‌ها را به‌دهان و دندان خود منتقل کنید.
مسواک را به‌حالت ایستاده در جایی قرار دهید که خشک شود. اگر مسواک شما همیشه مرطوب بماند، می‌تواند مکانی مناسب برای رشد باکتری‌ها باشد.
قراردادن همهٔ مسواک‌ها در یک لیوان به نحوی که سر آن‌ها با هم تماس داشته باشند نیزممکن است باعث انتقال میکروب از مسواک‌ها به یکدیگر ‌شود.
نگهداری همیشگی مسواک در کابینت و یا گذاشتن درپوش، به طوری که مسواک به دور از جریان هوای آزاد باشد ممکن است میزان باکتری‌ها را افزایش ‌دهد.
برای تمیزکردن مسواک، می‌توانید مقداری دهان شویهٔ حاوی الکل را در فنجانی ریخته و مسواک خود را به مدت ۳۰ ثانیه در آن تکان دهید، الکل بیشتر باکتری‌ها را از بین خواهد برد.
مسواک خود را هر ۳ تا ۴ ماه یک‌بار عوض کنید. در مسواک‌های برقی نیز هر ۳ تا ۴ ماه برس سرِ مسواک را تعویض کنید.
از مسواک یکدیگر استفاده نکنید.
توصیه می‌شود که روزی دوبار، هر بار به مدت ۲ دقیقه دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک کنید و فواصل بین دندان‌ها را نخ دندان بکشید تا به حفظ سلامت دندان‌های خود کمک کنید.

Read more...

آشنایی با انواع روکش ها، مزایا و معایب آن

در این مطلب به بررسی انواع روکش  دندان می پردازیم:

 

روکش PFM (ترکیب سرامیک و فلز):


روکش PFM رایج ترین نوع روکش است که امروزه در مطبهای دندانپزشکی استفاده می شود. در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته ای موجب استحکام روکش می شود و پرسلن یا چینی روی آن، منجر به زیبایی روکش می شود.

مزایای روکش PFM:
استحکام بالاتر در مقایسه با روکش فول سرام
فیتنس خوب فلز با دندان ( عمر این روکش از تمام فلز کمتر و از تمام سرامیک بیشتر است)
معایب روکش PFM:
سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است.
احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش ( اگر ترک کم باشد راه حل آن ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش است)
در برخی موارد (به ویژه بعد از تحلیل لثه) فلز لبه روکش دیده میشود، که نازیباست.

روکش سرامیکی دندان (فول سرام):


روکشهای تمام سرامیک به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته شده است.

مزایای روکش فول سرام:
نسبت به روکش PFM (که اکثرا در مطبها استفاده می شود) طبیعی تر است.
به افرای که به آلیاژهای فلزی آلرژی دارند، توصیه می شود.
معایب روکش فول سرام:
ساختار این روکش بسیار ضعیف است.
ضخامت بالاتری از دندان تراش میخورد.

 

روکش دندان زیرکونیا:


روکش دندان زیرکونیا‌ یکی از انواع روکشهای تمام سرامیک است که به کمک فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است .از لحاظ ساختاری مشابه PFM است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکز روکش، از زیرکونیوم استفاده میشود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است. معمولا برای دندانهای جلو استفاده می شود.

مزایای روکش زیرکونیا:
فیتنس عالی
استحکام بالا در هر نقطه از دهان
زیبایی دندانهای طبیعی را احیا میکند.
سیاهی لبه لثه که در روکشهای PFM بسیار شایع است در آن دیده نمی شود.
در افرادی که آلرژی به فلز دارند، قابل استفاده است.
معایب روکش زیرکونیا:
قیمت روکش دندان زیرکونیوم به نسبت سایر روکش ها گرانتر است.
اگر گلیز نشده باشد منجر به سایش دندان مقابل میشود.

روکش پی اف ام چه ویژگی‌هایی دارد؟

روکش پی اف ام چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • این نوع روکش بسیار قوی است و در اکثر افراد می‌توان از آن برای درمان نقاط مختلف دهان استفاده کرد.
 • با توجه به مطالعات بالینی انجام شده ماندگاری و طول عمر بالای این روکش ثابت شده است.
 • مطالعات بالینی نشان داده است که یک عدد روکش پی اف ام سالیان طولانی عمر می‌کند و طول عمر پل پی اف ام سه واحدی نیز نسبتا طولانی است.
 • پل و کش پی اف ام زیبایی ظاهری نسبتا خوبی دارند به ویژه در چند سال اولی که از نصب آنها گذشته است.
 • دندان پزشکان می‌توانند به خوبی و به طور دقیق به نصب این نوع روکش بپردازند حال آنکه این مسئله در خصوص روکش زیرکونیا صدق نمی‌کند.

می‌توان از این نوع روکش برای پل که طول عمر بالایی دارد استفاده کرد و طبق تحقیقات انجام شده یک روش بسیار کاربردی و موثر است.

مشکلات بالقوه ناشی از استفاده از روکش پی اف ام


گرچه ماندگاری و طول عمر این نوع روکش جای هیچ گونه تردید و سوالی ندارد با توجه به ساختار فلزی آن ممکن است از لحاظ زیبایی خیلی رضایت بخش نباشد. گاهی اوقات در اطراف این ساختار پلاک تشکیل می‌‌شود و و حتی پس از لایه برداری سرامیک به طور دقیق زیبایی و مشخص نمی‌شود. روکش بر خلاف دندان طبیعی امکان عبور نور را فراهم نمی‌کند و به همین دلیل ممکن است کمی تیره به نظر برسند. یکی دیگر از مشکلات مرتبط با این نوع روکش عقب رفتگی لثه است. با گذر زمان روکش عقب می‌رود و لبه‌های فلزی روکش مشخص خواهد شد به نحوی که یک خط خاکستری که اصلاً خوشایند نیست به وجود می‌آید. یک راه برای غلبه بر این مشکل استفاده از لبه سرامیکی است اما این روش همیشه یک راه حل کاربردی نیست. این نوع روکش توسط سرامیک فلدسپاتیک پوشانده می‌‌شود که نسبتا یک ترکیب ضعیف تر است و سرعت تحلیل رفتگی آن بالا است به ویژه در مواردی که شما با مشکل دندان قروچه دست و پنجه نرم می‌کنید.

روکش زیرکونیا


روکش زیرکونیا

زیرکونیا یک نوع اکسید فلزی است که از زیرکونیوم به دست می‌‌آید و جزو خانواده ی تیتانیوم است که در تمام نقاط جهان وجود دارد. تعداد زیادی از وسایل منزل از قبیل تجهیزات الکتریکی، لوله‌ها و مواردی از این قبیل از زیرکونیا ساخته شده اند. با توجه به مقاومت و طول عمر بالای زیرکونیا یک ترکیب ایده آل برای ساخت روکش دندانی محسوب می‌شود. روکش زیرکونیوم برای آن دسته از بیمارانی که به روکش دندان‌های عقب نیاز دارند و برای جویدن مواد غذایی باید این روکش مقاومت بالایی داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روکش زیرکونیا با مزایای متعددی همراه است و زیبایی ظاهری این نوع روکش باعث شده که محبوبیت بیشتری داشته باشد. تعداد زیادی از دندان پزشکان به جای روش‌های قدیمی و تهیه قالب دندان از اسکن دندان استفاده می‌کنند. اسکن به دست آمده در لابراتوار دندان پزشکی برای تهیه روکش مورد نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سالیان طولانی است که از روکش زیرکونیوم برای درمان تعداد زیادی از بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقاومت، طول عمر و ماندگاری بسیار بالایی دارد. در حال حاضر تقاضای دندان پزشکان برای روکش زیرکونیا بیشتر از روکش پی اف ام است و روکش‌های قدیمی در همان دوران گذشته باقی مانده اند.

  ایمپلنت کوتاه چیست؟ ایمپلنت پایه کوتاه چه کاربردهایی دارد؟

از چه ترکیباتی برای تهیه روکش زیرکونیا استفاده می‌شود؟

گزینه‌هایی که برای تهیه روکش زیرکونیا وجود دارد عبارت است از زیرکونیای جامد، زیرکونیا بسیار شفاف و زیرکونیا لایه ای. زیرکونیا جامع یک ماده یکپارچه و بسیار قوی است و برای آن دسته از بیمارانی که با مشکلاتی از قبیل دندان قروچه مواجه هستند و همچنین برای تهیه روکش و پل دندان‌های عقبی یک گزینه بسیار مناسب محسوب می‌‌شود. زیرکونیای بسیار شفاف در مقایسه با روکش پی اف ام از ترکیبات محکم ‌تری ساخته شده است و دارای شفافیت طبیعی و زیبایی منحصر به فردی می‌باشد. زیرکونیای بسیار شفاف برای تهیه روکش برای دندان‌های ردیف جلو و تهیه پل سه واحدی بسیار مناسب است. زیرکونیا لایه ای نیز یک گزینه بسیار قوی و مناسب برای تهیه روکش و پل دندانی است که زیر ساختار آن زیرکونیا است و روی آن یک لایه از سرامیک قرار گرفته و شباهت زیادی به روکش پی اف ام دارد.

ویژگی‌های روکش زیرکونیا

ویژگی‌های روکش زیرکونیا

 • قدرت و استحکام بسیار بالایی دارد.
 • زیست پذیری بالای زیرکونیا از بروز واکنش آلرژیک در بیمارانی که به روکش پی اف ام حساسیت دارند جلوگیری می‌کند.
 • نسبت به بافت نرم دهان واکنش خوبی دارند و در بیمارانی که دچار التهاب بافت نرم ناشی از روکش پی اف ام یا روکش فلزی هستند بسیار مناسب است.
 • به خوبی روی سطح دندان قرار می‌گیرد و لبه‌های آن را از زیر لثه مشخص نیست.
 • برای بیمارانی که به روکش کامل نیاز دارند و زیبایی ظاهری روکش برای آنها اهمیت بسیار بالایی دارد انتخاب بسیار خوبی محسوب می‌‌شود و علاوه بر زیبایی قدرت و ماندگاری مناسبی نیز دارد.
 • نسبت به سرما و گرما مقاوم هستند و از میزان حساسیت دندانی جلوگیری می‌کنند.
 • برای نصب آنها نیاز چندانی به آماده ‌سازی دندان نیست.
 • زیرکونیای جامد با توجه به طول عمر و ماندگاری بالایی که دارد برای افرادی که دچار دندان قروچه هستند بسیار مناسب است.
 • می‌تواند تغییر رنگ دندان، اباتمنت دندان، و ساختارهای فلزی دندان را بپوشاند.
 • باعث عقب رفتگی لثه نمی‌‌شود و از تغییر رنگ لبه‌ها جلوگیری می‌کند.

ملاحظات مربوط به استفاده از روکش زیرکونیا

زیرکونیا یک ماده جدید است و مطالعات بسیار کمی در ارتباط با طول عمر آن انجام شده است اما معرفی انواع جدیدتر زیرکونیا نگرانی‌هایی که در گذشته وجود داشته را از بین برده است. در گذشته انواع اصلی زیرکونیا فاقد شفافیت لازم بودند اما امروزه انواع جدید آن می‌توانند به خوبی پاسخگوی نیازهای دندان پزشکان و بیماران باشند و قدرت و استحکام آن باعث شده به یک گزینه درمانی بسیار عالی تبدیل گردد. زیرکونیا برای تهیه روکش دندان‌های ردیف جلو و عقب بسیار مناسب است و بیمار دیگر دغدغه‌های مرتبط با زیبایی روکش را ندارد.

یکی از نگرانی‌هایی که وجود دارد این است که ماندگاری این این محصول باعث می‌شود شناسایی پوسیدگی دندان زیر روکش دشوار باشد اما امروزه به لطف فناوری‌های پیشرفته در عرصه دندان پزشکی احتمال بروز عفونت کاهش پیدا کرده است. در گذشته دندان پزشکان با این سوال مواجه بودند که آیا سرامیکی که برای پوشاندن لایه فوقانی زیرکونیا مورد استفاده قرار می‌گیرد دچار لب پر شدگی می‌‌شود یا خیر. برخی از فاکتورهای خطر در شدگی روکش عبارتند از دندان قروچه و عدم استفاده از محافظ دندانی در هنگام شب. تولید روکش‌های تهیه شده از زیرکونیا برای افرادی که دچار دندان قروچه هستند به خوبی به این نگرانی پاسخ داده است. در حقیقت زیرکونیای جامد در مقایسه با روکش پی اف ام برای این افراد مناسب تر است.

  ایمپلنت و بریج چه تفاوت‌هایی دارند؟ بریج بهتره یا ایمپلنت؟

در حال حاضر شواهد بالینی در ارتباط با طول عمر بالای روکش‌های زیرکونیا بسیار رضایت بخش بوده است با این حال پیشرفت‌های ایجاد شده در زمی‌نه انواع روکش زیرکونیا در چند سال اخیر باعث شده امکان ارزیابی دقیق آن فراهم نشود. ممکن است تحقیقاتی که در آینده انجام می‌شود نشان دهد که این نوع روکش زیرکونیا نتایج بهتری را به وجود می‌آورد. استفاده از این نوع روکش از لحاظ زیبایی ظاهر، مناسبی را به وجود می‌‌آورد و اکثر بیماران از نتایج به دست آمده کاملا رضایت دارند.

مراقبت و نگهداری از روکش زیرکونیا و روکش پی اف ام


در صورتی که دندان پزشک از روکش پی اف ام استفاده کرده باشد شما به مراقبت خاصی نیاز نخواهید داشت فقط کافی است به طور منظم دندان خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. از سوی دیگر روکش زیرکونیا با تأثیرات عالی در کاهش ریسک به وجود آمدن پلاک و جرم همراه است زیرا سطح صاف و صیقلی است و احتمال تشکیل پلاک را به حداقل می‌رساند.

مقایسه راحتی انواع روکش زیرکونیا و پی اف ام


مقایسه راحتی انواع روکش زیرکونیا و پی اف ام

Read more...

مسواک زبان

زبان تان را هم مسواک بزنید
مسواک زبان وسیله ای برای پاک کردن زبان موقع شستن دندان هاست. این مسواک با اشکال مختلفی موجود است. با این مسواک از بوی بد دهان و رشد باکتری های مضر در بین پرزهای زبان جلوگیری می کنیم. مسواک زبان را تمیز کننده یا ساینده زبان هم می گویند.

تاریخچه استفاده از مسواک زبان

مسواک زبان از زمان های قدیم در هند و روسیه استفاده می شده است.

افرادی که آیورودا (روش طب سنتی در هند) را انجام می دادند، از مسواک زدن زبان برای کمک به هضم غذاها و حفظ بهداشت دهان استفاده می کردند.

آیورودا تمیز کردن زبان را به عنوان بخش از بهداشت شخصی روزانه توصیه می کند که باعث دور کردن بقایای سمی از بدن می شود.

 

نحوه استفاده از مسواک زبان
(بیشتر…)

Read more...

نایت گارد دندان چیست؟

دندان قروچه یکی از عاداتی است که بعضی افراد دارند. این عادت عبارت است از ساییدن و به هم کوبیدن دندان ها که باعث از بین رفتن دندان ها و لثه ها و استخوان های اطراف دندان ها می شود که برای از بین بردن این مشکل از نایت گارد دندان استفاده می شود.

بعضی از افراد عادت به دندان قروچه شبانه دارند به همین دلیل برای آنها وسیله ای ساخته شده است که جنس آن آکریل است و با توجه به نوع تشخیص دندانپزشک نرم یا سخت است. نام این وسیله نایت گارد است و فرد آن را در موقع خواب در دهان خود می گذارد.

یکی از مشکلاتی که دندان قروچه برای فرد به وجود می آورد کاهش شنوایی و مشکلات عضله و فک و صورت است و همچنین در ظاهر فرد نیز تاثیر می گذارد.

این افراد همچنین ممکن است در گوش خود صدای زنگ بشنوند و نیز احساس گیجی داشته باشند و یا اینکه در اطراف گوش خود درد داشته باشند. یکی دیگر از علائمی که باعث ساییده شدن دندان ها می شود تق تق کردن فک است.

در صورت داشتن این عادات فرد باید حتما به دندانپزشک مراجعه نماید و تحت درمان قرار بگیرد. درمان این مشکل تقریبا شش ماه به طول می انجامد. این افراد حتما باید درمان شوند زیرا دندان ها و استخوان هایشان دچار ساییدگی می شود.

معمولا دندانپزشک برای حل مشکل این افراد نایت گارد یا پروتز محافظ شب تجویز می کند که در هنگام خواب در دهان خود بگذارند.

این محافظ شب که با نام دندان بان نیز شناخته می شود از اسپلینت های متحرکی تشکیل شده که فرد آن را روی دندان های خود قرار می دهد و از شکسته شدن و ساییده شدن دندان های خود جلوگیری می کند این وسیله اگر دچار آسیب دیدگی شود حتما باید به پزشک مراجعه نمود.

Read more...

طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند
به یقین یکی از جلوه های گویا و لطیف در انسان لبخند زیبا و دلنشین اوست. زیبایی لبخند، حاصل هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و شکل دندان هاست.

برای رسیدن به این هماهنگی شاید لازم باشد تغییراتی در فرم لثه، طول دندان، فاصله دندانها و برجستگی دندانها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا حاصل آید. در واقع روابطی میان اجزای صورت، اندازه هر عنصر، رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسبات این روابط چهره را خواستنی و زیبا می کند.

یک دندانپزشک زیبایی باید این اجزاء و روابط بین آنها را بشناسد و به آنها دقت کند. اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند مجموعه ای از درمان های زیبایی را در بر می گیرد تا به ایجاد لبخندی زیبا منجر گردد.

این درمان ها شامل بلیچینگ ، لمینت دندان ، کامپوزیت ونیر ، روکش های فول سرامیک و غیره است ، تا توسط آنها رنگ ، شکل ، فرم ، موقعیت و سایر موارد را اصلاح کنیم و لبخندی زیبا و جذاب را به بیمار هدیه بدهیم.

یک نکته دیگر در اصلاح طراح لبخند آن است که این درمان تنها در افرادی که دارای دندان های خراب ، شکسته ، نامرتب و تغییر رنگ یافته هستند ، انجام نمی شود بلکه در کسانی که دندان های خوب و سالمی دارند نیز گاهی با تغییراتی کوچک در فرم و یا سفید کردن دندان ها می توان تغییر مثبت چشمگیری را در ظاهر شخص ایجاد نمود.

اصول اصلاح طرح لبخند که می بایست به آن دقت داشت
دریک لبخند زیبا خطی که از لبه برنده دندانهای قدامی فک بالا عبور میکند می بایست در حین لبخند موازی لبه پایین باشد.

عکس اصلاح طرح لبخند

خط لب بالا در حین لبخند می بایست از محل اتصال لبه لثه به دندانها عبور کند

در یک لبخند زیبا عمق فضاهای بین دندانی در لبه برنده دندان ها از نسبت های خاصی می بایست پیروی کند.

درحالت نرمال ، لبه دندان های قدامی فک بالا می بایست ۱ تا ۱/۵ میلی متر جلوتر و پایین تر از لبه دندانهای فک پایین باشد.

مقدار دیده شده لبه برنده دندانهای قدامی فک بالا در حالت استراحت لب ، ۳-۲ میلیمتر باشد.

انواع طرح لبخند

لبخند عاقلانه

در این نوع لبخند لبه دندانهای قدامی در یک خط مستقیم قرار میگیرند. این نوع لبخند نشان دهنده هوش و بلوغ است . زیرا در سنین پایین دندانها به یک اندازه نیستند ولی وقتی سن بالاتر می رود و لبه دندانها ساییده میشود ، اندازه آنها یکسان می شود و لذا معمولا دندانهایی که در یک خط مستقیم قرار گرفته اند نشان دهنده بلوغ عقل و خبرگی است.

لبخند جوانی

در این نوع لبخند دو دندان جلو ، بطور مشخص بلندتر از دو دندان کنار خود هستند. این نوع طرح لبخند نشانه جوانی و جسارت است و همچنین میتواند نشان دهنده گرمی و صمیمیت باشد. در کسانی که لبهای برجسته دارند این نوع طرح لبخند زیباتر است.

لبخند اسپرت

این نوع طرح لبخند بین دو نوع طرح لبخند قبلی است. دو دندان جلو بلند تر از دندانهای کناری است. این لبخند نشان دهنده غیر جدی و غیر رسمی بودن است.

 

عواملی که در انتخاب طرح لبخند موثر است

۱- شکل صورت

۲- انتظاراتشخصی

۳- سن و جنس

در هنگام مشاوره ، دندانپزشک زیبایی تمامی این عوامل را در نظر خواهد گرفت و طرح لبخند ویژه ای را پیشنهاد خواهد کرد.🌹

Read more...

تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی در چیست ؟

يكي ازسوالات متداولي كه بيش از٩٠٪ مراجعه كنندگان جهت انجام طراحي لبخند دارند این است كه تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی در چيست وچرا هزينه هاي آنها كاملا متفاوت است ؟

در ابتدا به تشریح این دو درمان می پردازیم.

لمینت کامپوزیتی
لمینت كامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر پوششی است که طی یك جلسه بطور مستقیم توسط خود دندانپزشک بر روی دندانها قرار داده و ساخته می شود و در همان جلسه کامل می گردد. جنس این ونیرهای کامپوزیت از جنس همان مواد ترمیمی است که هم رنگ دندان می باشند كه با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندانها بر روی دندان ها ساخته می شود.

به کمک این درمان می توان بد فرمی ها ، بعضی انواع بد رنگیها ، فواصل باز بین دندانی ، ترکهای دندانی ، شکستگیهای دندانی ، لب پریدگی های دندانها ، بهم ریختگیهای دندانی خفیف تا متوسط و … را برطرف کرد.

لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی و یا پرسلن ونیر پوششی است از جنس نوعی سرامیک که بر خلاف کامپوزیت برای ساخت و تحویل نهایی لمینت سرامیکی زمان دو تا سه هفته ای نیاز است. از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی ها ، به هم ریختگی ، کوتاهی و بلندی ، اصلاح رنگ دندان ، شکستگی های دندانی ، بستن فاصله های بین دندانی ، بزرگ کردن دندان های ریز ، دندان های بد شکل و …. استفاده می شود.

برای ساخت لمینت های سرامیکی ابتدا بدون تراش دادن سطح دندان ( به جز در موارد خاص ) از دندان های مراجعه کننده قالبگیری شده و سپس این قالب تهیه شده برای ساخت نهایی ونیرها یا لمینت سرامیکی به لابراتوار ارسال می شود . لابراتوار با توجه به درخواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر و کاملا انتخابی بیمار ، آن را آماده می کند. و سپس بعد از آماده شدن لمینت های سرامیکی در جلسه بعدی ، لمینت های آماده شده بر روی دندان چسبانده و یا سمان می شوند.

تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی
يكي از ايرادات لمينت هاي كامپوزیتی تغيير رنگ حتمی آنهاست كه البته با انجام مراقبت های دوره ای و پولیش هر ۶ ماه یكبار مشكلات كمتر می شود و مجددا به رنگ اوليه خود برميگردد ، از طرفي لمينت هاي كامپوزيتی نسبت به لمينت هاي سراميكی از مقاومت به مراتب كمتري برخوردارند وشكننده تر هستند اما از لحاظ ظاهری ، شما را به مطلوبيت لازم خواهند رساند که البته نياز به نگهداری و مراقبت های دوره ای دارند.

لمينت هاي سراميكی که در این مرکز مورد استفاده قرار می گیرند علي رغم ضخامت كمتر ﺩارای استحكام فوق العاده بالايي هستند و به راحتي دچار آسيب نمي شوند ، ضخامت ونیر های سرامیکی بسیار كمتر و ظاهر و نمای آن به نسبت كامپوزيتي شفاف تر و طبیعی تر به نظر می رسد . این خصوصیت به ماهیت ذاتی سرامیك ها نسبت به کامپوزیت مربوط می شود كه درخشنده تر و شفاف تر هستند. لمینت های سرامیکی همچنین بسيار به ندرت دچار تغییر رنگ و سایش می شوند و از طرفی نيازي به پوليش مداوم و مراقبت های دوره ای نسبت به کامپوزیت ها ندارند.

Read more...

مزایا و معایب کامپوزیت و آمالگام چیست؟

پر کننده کامپوزیت، همرنگ دندان بوده و جلب توجه نمی‌کند – در صورتی که دندانهای عقبی را با آمالگام پر کنید، مسلماً کسی به جز دندانپزشک متوجه ترمیم دندان شما نمی‌شود

اما برای دندان‌های جلویی که در معرض دید قرار دارند، آمالگام بسیار جلب توجه کرده و زیبایی لبخند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین برای دندان‌هایی که هنگام صحبت کردن و لبخند زدن در معرض دید قرار دارند، بهتر است از کامپوزیت استفاده شود.

آمالگام حاوی فلز جیوه است –همان طور که گفته شد جیوه موجود در آمالگام خطری ایجاد نمی‌کند و مقدار جیوه ای که از ترمیم آزاد میشود بسیار ناچیز است. در واقع جیوه ای که از طریق ترمیم آمالگام آزاد میشود، کمتر از جیوه ای است که از طریق خوردن ماهی دریافت می‌کنید. با این حال امکان واکنش آلرژی به جیوه وجود دارد. بنابراین اگر به جیوه آلرژی نداشته باشید این موضوع مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند.
پر کننده کامپوزیت ممکن است دچار نشت بیسفنول A شود – بیسفنول A ماده ‌ای شیمیایی است که در دوز بالا می‌تواند برای بدن سمی باشد. با این حال گفته می‌شود مقدار بیسفنول A که از ترمیم کامپوزیت آزاد می‌شود خطری ایجاد نمی‌کند.
کامپوزیت روشی محافظه کارانه تر از آمالگام است – از آنجایی‌ که آمالگام برخلاف کامپوزیت با ساختار دندان پیوند برقرار نمی‌کند، برای چسباندن آن به دندان فضای بیشتری لازم بوده و بنابراین بخش بیشتری از ساختار سالم دندان باید تراشیده شود تا دندان بتواند ترمیم را به خوبی در خود نگه دارد. در صورتی که برای پر کردن دندان با کامپوزیت، تنها برداشتن بخش‌های پوسیده و آلوده دندان کفایت میکند و نیازی به تراشیدن ساختار سالم دندان و جود ندارد.
کامپوزیت پس از سخت شدن اندکی منقبض می‌شود – در بیشتر موارد پر کننده کامپوزیت پس از این که با تابش نور فعال و سخت شد، ۲ تا ۵ در صد کوچک‌تر می‌شود. گاهی اوقات این انقباض باعث ایجاد فاصله بین مواد پر کننده و دندان می‌شود. بنابراین باکتری‌ها می‌توانند به این فضا نفوذ کرده و دندان را مجدداً دچار پوسیدگی نماید.

گاهی اوقات نیز هنگامی که ترمیم بزرگ کامپوزیتی در فرایند سخت شدن منقبض می‌شود، به دندان فشار وارد کرده و باعث افزایش حساسیت دندان می‌شود. تأثیر انقباض ترمیم را میتوان با روش اضافه کردن لایه به لایه ترمیم به حداقل رساند.

تکنیک پر کردن دندان با کامپوزیت حساس‌تر است – به این معنی که دندانپزشک هنگام کار با رزین کامپوزیت باید توجه زیادی به جزئیات داشته باشد. دندانپزشک باید مراحل پر کردن دندان را به دقت انجام دهد. برای مثال اگر دندانپزشک از قبل دندان را با اسید خراشی به خوبی زبر و آماده نکرده باشد، یا این کار را انجام داده اما مقداری از بزاق دهان هنگام اسید خراشی وارد دندان شده باشد، مواد پر کننده اتصال محکمی با دندان برقرار نمی‌کنند بنابراین ممکن است در نهایت ترمیم دچار نشتی شده و پس از یک یا دو سال نیاز به تعویض داشته باشد.

Read more...

کامپوزیت یا آمالگام؟

هنگامی که دچار پوسیدگی دندان میشوید، دندانپزشک برای درمان آن بخشهای پوسیده و عفونی را تخلیه میکند و دندان را با مواد پر کننده مخصوصی پر میکند. برای پر کردن دندان از انواع مواد ترمیمی میتوان استفاده کرد. دو ماده ترمیمی بسیار متداول برای پر کردن دندان کامپوزیت سفید رنگ و آمالگام نقره ای رنگ است. بسیاری افراد هنگام انتخاب جنس مواد پر کننده دندان دچار سردرگمی میشوند چرا که نمیدانند کامپوزیت بهتر است یا آمالگام و یا این که فرق این دو مواد پر کننده چیست. در اینجا هر آنچه باید درباره پر کردن دندان با کامپوزیت وآمالگام  بدانید، آمده است.

پر کردن دندان با آمالگام

مواد پر کننده دندان: آمالگام نقره ای
آمالگام نوعی مواد پر کننده دندان است که برای پر کرده دندانهای پوسیده مورد استفاده قرار میگیرد. آمالگام بیش از ۱۵۰ سال است که در سرتاسر دنیا مورد استفاده مردم قرار میگیرد. آمالگام ترکیبی از جیوه مایع و آلیاژ پودری متشکل از نقره، قلع و مس است. گاهی به ترمیم آمالگام، ترمیم یا پر کردگی نقره ای نیز گفته میشود چون رنگ آن نقره ای است.

مراحل پر کردن دندان با آمالگام
برای پر کردن دندان با آمالگام ابتدا دندان دریل میشود تا بخشهای پوسیده خارج شوند.
سپس دندانپزشک ترکیب آمالگام را آماده میکند.
آمالگام روی دندان قرار داده میشود و شکل دهی میشود تا سطوح و انحناهای آن مشابه دندان طبیعی باشد.
مواد آمالگام روی دندان به سرعت سخت میشوند.
و شکل نهایی دندان به صورت زبر میباشد:

 

 

 

 

 

 

 

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

دندانپزشک دندان تحت درمان را ایزوله میکند تا بزاق به آن راه نداشته باشد و دندان خشک بماند.
با کمک دریل دندانپزشکی یا ایر ابریژن (تراش با هوای فشرده) بخشهای آلوده و عفونی دندان برداشته میشوند.
رزین کامپوزیت به صورت لایه لایه در فضای خالی ایجاد شده قرار میگیرد تا دندان پر شود.

نور مخصوصی به هر لایه از مواد پر کننده تابانده میشود تا مواد سخت شوند.
پس از این که دندان پر شد، رزین کامپوزیت شکل دهی میشود تا سطوح و انحناهای آن کاملا مشابه دندان طبیعی شود.
برای پر کردن دندان با کامپوزیت باید مدت بیشتری روی صندلی دندانپزشکی بنشینید.

یکی از دلایل پر کردن دندان با کامپوزیت این است که در مقایسه به آمالگام بخش کمتری از ساختار سالم دندان تراشیده میشود بنابراین کم تهاجمی تر است. علاوه بر این پیوند قوی با دندان برقرار میکند و میتواند فشاری که هنگام جویدن بر آن وارد میشود را به خوبی تحمل کند. کامپوزیت از ساختار دندان نیز پشتیبانی میکند چرا که دندان را در مقابل دمای خیلی سرد و خیلی گرم عایق میسازد.
و در شکل نهایی دندان مطابق عکس زیر میباشد:

ودر پایان:

نکات مهم در انتخاب جنس مواد پر کننده دندان
پیش از تصمیم گیری برای جنس مواد پر کننده دندان باید چند نکته مهم در نظر گرفته شود.

۱- بزرگی حفره ای که باید پر شود
۲- قرار گیری در معرض فشار زیاد
۳- احتمال پوسیدگی مجدد دندان
۴- در معرض دید بودن ترمیم
۵- آلرژی به فلز

درمان خود را به متخصص بسپارید

 

Read more...

جرم گیری و بروساژ چیست؟

رسوبی که روی دندان ها و لثه قرار می گیرد را جرم می گویند. این جرم علاوه بر ظاهر نازیبایی که به دندان ها می دهد می تواند باعث آسیب به دندان ها شود و کم کم عامل پوسیدگی دندان ها می شود. مصرف سیگار، قهوه و چای تاثیر زیادی به روی زرد شدن دندان ها می گذارد. بنابر این بهترین راه این است که جهت حفظ سلامت و زیبایی، جرم دندان را از بین برد.

بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است که در قسمت‌هایی از دهان و دندان‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان هم میکروب‌های دهانی و مواد غذایی به این رسوبات اضافه می‌شوند.

مواد غذایی به همراه بزاق دهان به روی دندان ها کم کم باعث ایجاد جرم می شوند. در ابتدا با مسواک زدن طبیعی و نخ دندان کشیدن می توان این جرم ها را از بین برد اما وقتی مقدار آن بیشتر شود و به روی دندان ها رسوب کند تنها به وسیله جرم گیری و بروساژ دندان از بین می روند.

در دندانپزشکی اهمیت زیادی برای از بین بردن جرم دندان و رفع زردی دندان ها داده می شود. جرمگیری دندان یک پروسه ی درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که باید حتما توسط دندانپزشک انجام شود. دندانپزشکی علاوه بر حفظ ظاهر به سلامت دندان نیز اهمیت می دهد.

بسیاری از افراد این باور غلط را دارند که جرمگیری باعث از بین رفتن مینای دندان می شود و کم کم باعث پوسیدگی دندان می شود. در واقع جرم برای دندان ها مضر است و زمینه ی پوسیدگی دندان و بیماری های لثه را بوجود می آورد نه جرمگیری. وقتی جرم به روی دندان قرار می گیرد مانند یک لایه ی عایق عمل می کند و امکان دارد شخص گرما و سرما را روی دندان ها چندان احساس نکند بعد از جرمگیری امکان دارد تا چند روز دندان های شخص نسبت به سرما و گرما دچار حساسیت شود اما این حساسیت موقت است.

در روش جرمگیری با ابزارهای التراسونیک، پزشک به کمک یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن، پلاک‌ها را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگهداشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد.

پس از انجام عمل جرمگیری و حذف پلاکها نوبت به بروساژ و صیقلی کردن دندانها میرسد ؛

که در این مرحله
دندانپزشک با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص(خمیر بروساژ) و نصب برس بروساژ روی یک وسیله خاص چرخشی اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند که این کار معمولا بعد از جرمگیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می‌شود.


در اين مركز جرمگيري با رعايت پيشرفته ترين اصول استريليزاسيون ، بدون آسيب به ميناي دندان ،توسط پزشك متخصص انجام شده و در همان جلسه نحوه رعايت بهداشت دهان ، مسواك زدن و نخ دندان كشيدن آموزش داده ميشود.
لطفا درمان خود را به متخصص بسپارید

Read more...