Monthly Archives - آگوست 2022

اصلاح طرح لبخند

لبخند یکی از هدیه های زیبای الهی است که همواره دلنشین است. اما لبخندی که دارای هماهنگی اجزای صورت است، دلنشینی بیشتری دارد. وجود دندان هایی صاف و یکدست و درخشان برای هر فردی خواستنی و جذاب است که زیبایی بی نظیری نیز به چهره می بخشد. لبخند با دندان هایی زیبا، یکی از موارد مهم و تاثیر گذار در چهره است که امروزه افراد زیادی خواستار آن هستند.
آیا شما نیز خواستار چنین دندان هایی هستید؟ آیا شما هم تمایل دارید تا برای به دست آوردن دندان هایی زیبا و دلنشین به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، اما نمی دانید که چه روشی برای شما مناسب است؟
یک دندانپزشک متخصص با بررسی وضعیت دهان و دندان شما و ارزیابی نقص دندان، مناسب ترین و بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کند. بهتر است تا قبل از مراجعه، مقاله زیر را مطالعه نمایید تا با روش های طرح لبخند آشنایی پیدا کنید. در این صورت هنگامی که به مطب دندانپزشکی مراجعه کردید، می توانید به راحتی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

طراحی لبخند چیست؟

طبق تحقیقات، لبخند زیبا و دلنشین دومین فاکتور زیبایی صورت (اولین فاکتور چشم) است. از این رو لبخند سالم و دلنشین تاثیر عمیق و ماندگاری روی بیننده خواهد داشت. طراحی لبخند زیبا حاصل تلفیق اجزا صورت و دندان ها است. این اجزا شامل تناسب کلی شکل و پروفایل صورت با طراحی لبخند، رنگ پوست صورت، فرم لب‌ها و گونه، فرم و طرح لثه، فرم، رنگ و موقعیت دندان ها می باشد. در واقع ترکیب این اجزا یک منحنی ایجاد می کند که به خط لبخند مشهور بوده و باعث ایجاد چهره دلنشین، شاد و مثبت خواهد شد.

مهم ترین مساله در طراحی لبخند، تشخیص و طرح درمان درست است. این دانش و هنر متخصص زیبایی و پروتز است‌که صورت و لبخند هر شخص را آنالیز نموده و روابط میان اجزای صورت را به خوبی بشناسد و بهترین طرح درمان را ارائه دهد.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و همچنین افزایش انواع روش‌ها و درمان های زیبایی در سال‌های اخیر، مقوله دندانپزشکی نیز از این‌ امر مهم بی‌تاثیر نبوده‌ است.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

 

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند، مجموعه‌ای از درمان‌های زیبایی است‌ که درنهایت به ایجاد لبخندی زیبا منجر می شود. فرآيند اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند لثه های ناصاف و بدشکل را اصلاح و مشكلات ديگر دندان را برطرف می نماید. همچنين اصلاح طرح لبخند می تواند بطور چشمگير طول، عرض، رنگ و شكل دندان ها را تغيير دهد تا ظاهري شاداب و متناسب داشته باشيد. اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند فقط رويکرد زيبايي ندارد، بلكه در طي انجام فرايند اصلاح طرح لبخند، براي تشخيص مشكلات كاركردي، دندان ها معاينه می شوند .

کاندیداهای اصلاح طرح لبخند

در هنگام مشاوره شخصي، دندانپزشك تشخيص می دهد كه‌آيا شما‌ براي انجام اصلاح طرح لبخند كانديدای مناسبي هستيد يا خير. دندانپزشک براي‌ آگاهي از اهداف هر فرد، به كمک تكنولوژي پيشرفته دندان و فک، شما را معاينه می کند. براي‌ اينكه بيمار صلاحيت انجام اصلاح طرح لبخند را دارا شود، بايد از سلامت دهاني خوبي برخوردار باشد و نبايد هیچ‌گونه پوسيدگي و بيماري لثه در دهان فرد وجود داشته‌باشد.

در صورتی‌ که دندان های‌ شما به مشکلات زیر دچار شده‌ است، قبل از اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند شما ابتدا باید‌ برای درمان بیماری دندانتان به دندانپزشک مراجعه کنید.

 • لب پر شدن دندان‌ ها
 • فاصله‌ی بین دندان‌ ها
 • نداشتن دندان
 • بدرنگ شدن دندان ها
 • داشتن دندان های‌ کج
 • پوسیدگی دندان ها
 • داشتن لبخند لثه‌ای
 • دندان های کوتاه

مزایای اصلاح طرح لبخند

اطلاح طرح لبخند می تواند مزیت های زیر را داشته باشد:

 1. ایجاد طرح لبخند، با سفید و روشن تر نشان دادن دندان ها، سبب جوان تر نشان داده شدن چهره می گردد.
 2. بسیاری از بیماری ها و مشکلات دهان و دندانی، به کمک اصلاح طرح لبخند رفع می گردد.
 3. این روش می تواند بسیاری از پوسیدگی های دندانی، عفونت ها و بیماری های لثه را کمتر کند.
 4. ایجاد طرح لبخند، با بهبود ساختار دهان و دندان می تواند نسبت لثه را تنظیم کند.

هزینه اصلاح طرح لبخند

مدت درمان و هزینه اصلاح طرح لبخند به مهارت دندانپزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چقدر برای داشتن لبخند زیبا به درمان پیچیده‌تری نیاز باشد، قیمت و هزینه درمان طراحی لبخند نیز افزایش می‌یابد. در هنگام مشاوره، دندانپزشک زیبایی، تمامی این‌ عوامل را در نظر خواهد گرفت و طرح لبخند ویژه‌ای را با قیمت و دستمزد مورد نظرش پیشنهاد خواهد کرد. البته عرفا در این رابطه دستمزد بصورت واحدی اعلام می شود و پزشکان زیبایی دندان به‌ ازای هر واحد مبلغی را اعلام می نمایند .

طراحی دیجیتالی لبخند Digital Smile Design – DSD

 

سيستم DSD یا طراحی دیجیتال لبخند يک سيستم کاملاً منحصر بفرد می باشد که‌ براي اولين بار طراحی لبخند بيمار بصورت ديجيتالی و توسط کامپيوتر انجام مي گيرد. قبل‌ از هرگونه عمليات دندانپزشکی، می توان نتيجه درمان را به‌ فرد نشان داد و همچنين شما می توانيد باتوجه به‌ سليقه شخصی خود و يا عکس و خاطرات گذشته در مورد طراحی لبخند خود اظهار نظر نماييد. اين سيستم طراحی لبخند کاملاً واقعی و طبيعی طراحی می شود و بهترين راهنما برای مراجعه کنندگانی که‌ به زيبايی دندان ها و طرح لبخند اهميت ويژه‌ای مي دهند، می باشد.

اندازه گيری دقيق اصلاح طرح لبخند با استفاده از تناسب‌هاي مختلف و تنظيم پارامترهای طراحی صورت شامل فاصله دو مردمک و فاصله گوشه‌های لب،‌ ارتفاع صورت و … انجام می پذيرد. استفاده از نرم افزار پيشرفته GPS ،و قابليت منحصر بفرد آن‌ در آناليز زيبايی صورت و دندان، اين امکان را به‌ ما می دهد که‌ به سادگی و با دقت بالا پارامترهای مورد نظر را بررسی و دستورات لابراتوری و کلينيکی را صادر نماييم. با استفاده‌ از نرم افزار بررسی عکس ديجيتالی صورت تغييرات لازم شامل: اندازه، شکل، تناسب دندان ها،‌ ارتفاع و ديگر مشخصات در لبخند شما اعمال مي شود.

ماندگاری اصلاح طرح لبخند

 

درمان و زیباسازی در حوزه دندان و به خصوص زیبایی از جمله اصلاح طرح لبخند دندان مستلزم مراقبت از دهان و دندان و نگهداری بعد از درمان است. برای افزایش طول عمر دندان ها باید بهداشت دهانی را به خوبی رعایت کرد تا دندان ها آسیب نبینند و بعد از اینکه درمان روی آن ها انجام شد نیز باید با مسواک زدن و نخ دندان زدن هم سفید بودن دندان ها را حفظ کرد و هم باعث ماندگاری سالم بودن دندان ها شد. با این وجود برای حفظ زیبایی و سلامت دندان ها لازم است به صورت مداوم تحت معاینه دندانپزشک قرار بگیرد تا در صورت نیاز درمان لازم برای دندان لک شده و یا لب پر شده شما انجام شود.

انواع روش های طراحی لبخند

 

هر دهان و دندانی ویژگی‌های خاصی‌ دارد و درک این ویژگی‌ها می تواند به ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی مناسب به‌ هر فرد کمک کند. معمولاً، اصلاح لبخند لثه‌ای و اصلاح طرح لبخند دارای متد متعددی‌ است و فرآیند اصلاح طرح لبخند دندان می تواند ترکیبی از روش‌های زیر باشد که‌ تشخیص و روند کار با متخصص و دندانپزشک زیبایی است.

۱. باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش طراحی لبخند مطمئن و بی خطر در دندانپزشکی زیبایی است‌ که‌ برای بهبود ظاهر خراشیده، ترک خورده، یا تغییر رنگ داده دندان ها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. از این روش می توان برای حذف فضاهای خالی بین دندان ها و نیز تغییر اندازه یا شکل دندان استفاده‌ کرد. این‌ روش در زمانی کم امکان پذیر است. در باندینگ دندان می توان از بهترین رنگی که‌ با دندان فرد مطابقت دارد، برای تغییر رنگ دندان استفاده کرد.

۲. بلیچینگ یا سفید کردن دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از روش‌های متداول برای اصلاح طرح لبخند است‌ که برای‌ افرادی که‌ به دنبال داشتن لبخند زیبا با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب است. در این حالت بیماران می توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندانپزشکی یا در خانه انجام دهند. هر دو حالت این‌ روش درمانی بسیار متداول‌ است و می تواند نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند به‌ همراه داشته‌ باشد.

۳. ونیر پرسلن یا لمینت دندان

ونیر پرسلن که‌ در اصلاح لمینت یا لمینت دندان نیز نامیده می شود، قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را دارد. این نوع روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد و به‌ این ترتیب مشکلات ظاهری آنها همچون خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کند. فقط در طول دو جلسه درمانی، لمینت دندان می تواند به‌ شما یک لبخند حیرت انگیز هدیه دهد.

۴.انواع روکش های دندانی

ساخت روکش و پروتزهای دندانی با زيبايی حداکثری و کاربردی واقعيت توسط تکنولوژي CAD/CAM با طراحی منحصر به فرد ديجيتالی و استفاده از Zironica به جاي فلزهای موجود دندانپزشکی توانسته‌ است، از مشکلات رايج روکش های‌ قبلی بکاهد. در اين مرکز کليه روکش های دندانی و روکش ایمپلنت دندان توسط اين تکنولوژی طراحی و ساخته شده و نهايت مقاومت و زيبايی را دربر دارد. همچنين از تعداد جلسات مراجعه جهت امتحان و تست روکش کاسته شده و تنها در يک جلسه پس از قالبگيری قابل تحويل می باشد.

۵. اصلاح لبخند لثه ای با ارتودنسی

در طراحی لبخند در موارد بسیار زیادی از ارتودنسی استفاده می شود و تقریبا بهترین روش درمان نیز هست. چرا که هیچگونه تغییر یا دست‌کاری در سطوح دندانی ایجاد نمی شود و کاملا مناسب دندان هایی‌ می باشد که کاملا خوشرنگ و زیبا هستند و فقط دچار نامرتبی می باشند که‌ با انجام روش ارتودنسی مرتب می شوند.
البته ایراداتی نیز دارد که‌ از جمله‌ آن درمان طولانی آن و همچنین افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها در طول دوره درمان می باشد که البته اشکال پوسیدگی امروزه توسط انجام روش ارتودنسی نامرئی کاملا رفع شده‌ است.

۶. پر کردگی به رنگ دندان

استفاده از پر کردگی هم رنگ دندان جذاب تر و ایمن تر از روش‌های قدیمی‌ است که‌ در آن ها از فلز برای پرکردن دندان ها استفاده می شود. امروزه می توان پرکردگی های‌ فلزی قدیمی دندان را با مواد کامپوزیت دندانی سفید جایگزین کرد و به این ترتیب طرح لبخند را زیباتر جلوه داد.

۷. کاشت دندان (ایمپلنت)

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، کاشت دندان و ایمپلنت را به شما توصیه می کنیم و توصیه می شود، برای‌ این منظور از یک انکور برجسته‌ برای روکش دندانی یا بریج (پل دندان) استفاده شود.

۸. جراحی لثه

در بسیاری از موارد دندان ها بسیار کوتاه می باشند و بخش لثه ای‌ آن ها توسط لثه بیش از حد پوشیده شده‌ است، این موارد به لبخند لثه‌ای یا Gummy Smile معروف می باشند. در اکثر این موارد امکان طراحی لبخند توسط جراحی لثه در مطب یا توسط لیزر امکان پذیر می باشد و با وجود سادگی درمان و انجام در یک جلسه، نتیجه‌ای غیر قابل توصیف دربردارد.

۹. جراحی فک و صورت

گاهى مشكل زيبايى لبخند مربوط به عقب يا جلو بودن فک است، در اين شرايط نمی توان‌ با روش‌هايى مثل ارتودنسى يا لمينت موقعيت دندان ها را اصلاح كرد و طرح درمان در اين مورد جراحى فک مى باشد كه‌ در اين روش استخوان فک جابجا می شود تا در موقعيت ايده آل قرار گيرد.

نکات مهم در اصلاح طرح لبخند

برای اصلاح طرح لبخند، دندانپزشک نکاتی را در نظر می گیرد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

طول دندان

دندان های‌ بلند باعث می شوند، ظاهر فرد جوان‌تر بنظر برسد. زیرا افزایش سن باعث ایجاد فرسودگی و سایش دندان ها می شود. لبخند لثه ای نیز عموماً باعث کوچک‌تر دیده شدن دندان ها می شود. اصلاح طرح لبخند لثه‌ای برای دندان های‌ کوچک‌تر، شامل فرم دهی و افزایش طول دو دندان مرکزی جلو با روکش چینی یا کامپوزیت یا ارائه برنامه‌ای‌ برای لیزر درمانی جهت افزایش نمایانی دندان ها می باشد.

افزایش طول دندان بر ظاهر کلی صورت تأثیر می گذارد. مثلاً داشتن دندان‌های بلند، مربعی و شکیل باعث می شود فرد لاغرتر بنظر برسد.

خط لبخند

خط لبخند یک خط خیالی است‌ که‌ در وضعیت ایده آل از لبه دندان های‌ بالایی امتداد پیدا می کند و مشابه انحنای لب پایینی شما، در هنگام لبخند زدن‌ است. از این خط به‌عنوان استانداردی‌ برای اصلاح لبخند لثه‌ای و اصلاح طرح لبخند دندان و بعنوان مقیاسی برای‌ تعیین اندازه طول دندان ها، استفاده می شود.

تناسب دندان ها

برای داشتن لبخندی زیبا لازم‌ است دندان‌ها با یکدیگر متناسب باشند. لبخند زیبا لبخندی است‌ که‌ در آن‌ دو دندان مرکزی جلو غالب باشند و نسبت عرض به طول آن‌ها ۴ به ۵ باشد. دندانپزشک با استفاده از این تناسب طول و عرض دندان ها را محاسبه می کند.

بافت و مشخصات دندان‌ ها

دندانپزشک زیبایی می تواند با انتخاب قالب‌هایی که حالت زنانه‌تر یا مردانه‌تری دارد، خط لبخند را اصلاح کند.

عوارض اصلاح طرح لبخند

درباره‌ی عوارض اصلاح طرح لبخند باید بگوییم که‌ طبیعی‌ است که‌ این روش هم‌ مانند تمامی روش‌های زیبایی، عوارض خاص خود را داشته باشد، ولی بیشتر این عوارض، کوتاه مدت و گذرا هستند و پس‌ از مدتی‌ از بین می روند. به هرحال ممکن‌ است برای‌ رسیدن به‌ یک لبخند زیبا، چند عدد از دندان های‌ شما کشیده شود تا بتوان ارتودنسی را اجرا نمود. همچنین در برخی از موارد، ایمپلنت ممکن‌ است کمی احساس لق شدگی‌ در دندان ها را ایجاد کند. یکی‌دیگر از عوارض اصلاح طرح لبخند هم مربوط به بلیچینگ است‌ که می تواند استقامت و استحکام دندان های‌ شما را کاهش دهد و آن‌ها را آسیب پذیر تر از قبل کند.

آنچه شما درباره طرح لبخند زیبا باید بدانید

اصول اصلاح طرح لبخند که می بایست به آن دقت داشت عبارتند از:

 • در یک لبخند زیبا خطی که‌ از لبه برنده دندان های‌ قدامی فک بالا عبور می کند، میبایست در حین لبخند موازی لبه پایین باشد.
 • خط لب بالا در حین لبخند میبایست از محل اتصال لبه لثه به دندان ها عبور کند.
 • در یک لبخند زیبا عمق فضاهای بین دندانی در لبه برنده دندان ها از نسبت‌های خاصی میبایست پیروی کند.
 • درحالت نرمال، لبه دندان های‌ قدامی فک بالا می‌بایست ۱ تا ۱/۵ میلی متر جلوتر و پایین تر از لبه دندان های‌ فک پایین باشد.
 • مقدار دیده شده لبه برنده دندان های‌ قدامی فک بالا در حالت استراحت لب، ۳-۲ میلیمتر باشد.

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند

از هر روشی از طرح لبخند که استفاده کردید، برخی نکات و توصیه های یکسان و البته بسیار ضروری وجود دارند که علاوه بر حفظ سلامت دهان و دندان، در افزایش ماندگاری طرح لبخند نیز موثرند:

 1. به طور منظم مسواک بزنید و همواره از نخ دندان برای از بین بردن پلاک های بین دندانی استفاده نمایید.
 2. استفاده از دهانشویه را فراموش نکنید.
 3. مواد غذایی سفتی که به دندان هایتان آسیب وارد می کنند را مصرف نکنید و یک رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید.
 4. مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه را به حد زیادی کاهش دهید و بعد از نوشیدن آن ها، حتما دهان خود را با آب بشویید.
 5. به منظور چکاپ دندان های خود به طور مرتب به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 6. اگر ورزش های رزمی انجام می دهید، حتما آن را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا در صورت لزوم از نایت گارد استفاده کنید.
 7. برخی از عادت های رفتاری نامناسب مانند دندان قروچه می تواند آسیب هایی جدی به دندان های شما وارد کنند که باید آن ها را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید.

سوالات متداول

 1. آیا اصلاح طرح لبخند با درد همراه است؟

  با توجه به اینکه امروزه علم دندانپزشکی و تکنولوژی پیشرفت های زیادی داشته است، می توان گفت که اکثر روش های ایجاد طرح لبخند، بدون هیچگونه دردی انجام می گیرند. هر روشی که نیاز به بی حسی داشته باشد، دندانپزشک برای جلوگیری از درد بیمار در حین درمان، از بی حسی استفاده می کند. بعد از انجام کار نیز دندان دچار حساسیت هایی می گردد که طبیعی بوده و با مصرف دارو های مسکن بعد از چند روز رفع می گردد.

 2. مدت زمان اصلاح طرح لبخند چقدر است؟

  اینکه اصلاح طرح لبخند چقدر زمان نیاز دارد، به موارد متعددی بستگی دارد. نوع روش درمانی مورد نظر و شرایط بیمار از مهمترین آن می باشد. هر کدام از روش های طرح لبخند به زمان خاص خود نیاز دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه باید با دندانپزشک خود مشورت نمایید تا بعد از مشخص شدن نوع درمان، حدود مدت زمان آن مشخص گردد.

 

Read more...

پالیش کامپوزیت دندان

پولیش دندان بعد از کامپوزیت چیست؟

از پولیش برای حفظ کردن برخی خصوصیات ونیر کامپوزیت و بازگرداندن درخشش سطحی آن استفاده می‌شود. در واقع این روش مشابه با جرم گیری دندان بوده که می‌تواند علاوه بر صاف و براق کردن سطح دندان‌ها، تأثیرات مثبتی برای سلامت دهان و دندان نیز داشته باشد.

چرا کامپوزیت درخشندگی و زیبایی خود را به مرور از دست می‌دهد؟

در ابتدا شما باید این موضوع را درک کنید که کامپوزیت یک روش زیبایی دائمی نبوده و بعد از مدت زمانی نیاز به ترمیم پیدا می‌کند. البته میزان استحکام و دوام کامپوزیت‌ها به قدری بالا می‌باشد که اگر شما نکات مراقبتی را به درستی رعایت کنید، می‌تواند تا حدود ۷ الی ۱۰ سال دوام داشته باشد.
با این وجود مواردی هستند که می‌توانند سبب ایجاد خراش روی کامپوزیت دندان شوند که در ادامه آنها را برای شما بیان می‌کنیم:

 1. استفاده از خمیردندان‌های ساینده

  حتماً باید از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت برای جلوگیری از ایجاد خراش روی آنها استفاده شود.

 2. استفاده از مسواک‌های زبر

  مورد دیگری که در خراش روی سطح کامپوزیت‌ها بی تأثیر نیست، استفاده از مسواک‌های زبر می‌باشد. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است تا از مسواک‌هایی با مویی نرم دندان‌های خود را مسواک بزنید.

 3. پولیش با پودر پومیس

  برخی از دندانپزشکان برای اینکه دندان‌های شما براقیت بیشتری داشته باشند، از این پودر در انتهای درمان استفاده می‌کنند. البته این پودر هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کند، اما احتمال ایجاد خراش روی سطح کامپوزیت‌ها را به همراه خواهد داشت.

 4. استفاده از دهان‌شویه حاوی الکل

  دهان‌شویه حاوی الکل می‌تواند سبب نرم شدن کامپوزیت‌ها شده و لک شدن و خراشیده شدن آنها را آسان‌تر نماید. بهتر است تا از دندانپزشک خود برای استفاده از یک دهان‌شویه مناسب مشورت بگیرید.

پالیش دندان بعد از کامپوزیت چه اهمیتی دارد؟

 

انجام این کار می‌تواند اهمیت مزیت‌های زیر را به همراه داشته باشد:

 • پالیش باعث برق شدن و صاف شدن سطح کامپوزیت‌ها شده و زیبایی را برای آنها ایجاد می‌کند.
 • به مراقبت از مینای دندان کمک می‌کند.
 • این کار سبب جلوگیری از ایجاد مواردی از جمله سوزش لثه، سایش بیشتر آن، پوسیدگی‌های مکرر دندانی، جمع شدن پلاک‌های دندانی و … می‌شود.
 • این کار علاوه بر جرم زدایی دندان‌ها، تأثیرات بسیار مثبتی روی ریشه دندان‌ها نیز خواهد داشت.
 • می‌تواند مانع از بروز بیماری‌های لثه شود.

هزینه پالیش کامپوزیت

با وجود اینکه مواردی از جمله نحوه پولیش کامپوزیت دندان، دندانپزشک، شرایط دهان و دندانی فرد، مواد مورد استفاده و … روی هزینه این روش تأثیر دارند، اما می‌توان بیان کرد که پالیش دندان‌های کامپوزیت شده با هزینه بسیار کمی همراه می‌باشد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه پولیش دندان بعد از کامپوزیت، بهتر است تا با کلینیک دندانپزشکی تماس بگیرید.

زمان پالیش کامپوزییت

 1. مرحله آخر نصب کامپوزیت دندان

  زمانی که شما برای اولین بار دندان‌های خود را کامپوزیت می‌کنید، در مرحله آخر و بعد از قرار گرفتن کامپوزیت روی دندان‌ها و شکل دهی آنها، باید جزئیات دندان اصلاح شوند. در این شرایط پولیش کامپوزیت می‌تواند به این کار کمک نماید.

 2. حدود ۱ الی ۲ سال بعد از انجام کامپوزیت

  کامپوزیت‌ها بعد از گذشت یک الی دو سال دیگر جلا و زیبایی ابتدایی را نخواهند داشت. البته این موضوع به طور مستقیم به رعایت نکات مراقبتی توسط شما بستگی دارد که هرچه توجه بیشتری به آنها داشته باشید، دوام و زیبایی کامپوزیت‌ها بیشتر خواهند بود. اما با این حال برای اینکه درخشش و جذابیت کامپوزیت‌های خود را همواره داشته باشید، لازم است تا هر چند وقت یک بار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

موارد مؤثر در پولیش کامپوزیت دندان خوب

موارد زیر در انجام کیفیت این کار تأثیر دارند:

 1. ابزارهایی مورد استفاده

  برای پولیش کردن کامپوزیت‌ها از ابزارهای متفاوتی استفاده می‌شود که یک دندانپزشک متخصص زیبایی به خوبی می‌داند برای هر فرد از یک و یا چند ابزار استفاده کند.

 2. تکنیک انجام کار

  برای پولیش کامپوزیت دندان می‌توان از دو روش تک مرحله‌ای و چند مرحله‌ای استفاده کرد.

  • روش تک مرحله‌ای

   در این تکنیک از پولیشرهای الماسی برای کاهش مدت زمان انجام کار استفاده می‌شود.

  • روش چند مرحله‌ای

   در این سیستم دندانپزشک از ابزارهای متنوعی برای کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ که هر یک ابزارهای خاصی برای هر مرحله هستند، استفاده می‌کند. نتایجی که بعد از این روش به دست می‌آید، دارای کیفیت بهتر و زیبایی بیشتری خواهند بود.

برای پولیش کامپوزیت دندان از چه ابزارهایی استفاده می‌شود؟

ابزارهای زیر برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 1. تیغ کارباید کانتورینگ

  انواع تیغ‌های کارباید برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند که برای حاشیه لثه بسیار مناسب هستند.

 2. الماس‌های فینیشینگ

  بعد از انجام کانتورینگ، از الماس‌های فینیشینگ در اندازه‌ها و شکل‌های متفاوت برای این به صورت اسپری آب استفاده می‌شود.

 3. پونیت ها

  پونیت ها در اندازه‌ها و شکل‌های متنوعی وجود دارند که معمولاً جنس آنها از کاربید سیلیکون، الماس و یا اکسید آلومینیوم می‌باشد.

 4. خمیرها

  از این خمیرها نیز برای پولیش کامپوزیت با کمک برس‌های مخصوص و یا دیسک نمدی استفاده می‌شود تا مانع از خراشیده شدن سطح کامپوزیت‌ها گردد.
  برای این کار دندانپزشک حرکات دایره‌ای مانند را با استفاده از ابزار بیان شده، با فشار بسیار کم انجام خواهد داد.

 5. دیسک‌ها و نوارها

  با استفاده از این ابزارها می‌توان به ترمیم ناصافی‌های ایجاد شده پرداخت.

نحوه پالیش کامپوزیت دندان

مراحل انجام این کار در مطب دندانپزشکی به صورت زیر می‌باشد:

 1. در مرحله اول سطح دندان‌ها به طور دقیق توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد. دندانپزشک وضعیت ترمیم کامپوزیت را بررسی کرده که اگر به درستی انجام شده باشد، در این صورت می‌تواند به راحتی پالیش را انجام دهد.
 2. در مرحله بعد که لایه گذاری است، باید دقت شود تا برای ایجاد یک سطح صاف و یکنواخت از حداقل لایه‌ها استفاده شود.
 3. در ادامه از ابزارهای خاص برای فرم دهی دندان‌ها به بهترین نحو ممکن استفاده می‌شود.
 4. مرحله فینیشینگ بعد از سفت شدن کامپوزیت انجام شده که در آخر با استفاده از یک ابزار چرخشی، مراحل این کار به اتمام می‌رسد.

نکات مراقبتی بعد از پولیش کامپوزیت دندان

بعد از اینکه کامپوزیت‌های دندان خود را پولیش کردید، برای جلوگیری از کدر شدن و ایجاد لک روی آنها، لازم است تا نکاتی را رعایت نمایید. این نکات عبارت‌اند از:

 1. از استعمال سیگار و دخانیات پرهیز کنید.
 2. بهداشت دهان و دندان خود را به طور اصولی و درست رعایت نمایید. شما باید حداقل دو بار در روز مسواک زده و روزانه از نخ دندان و دهان‌شویه مناسب استفاده داشته باشید.
 3. برای اینکه از خراشیده شدن کامپوزیت جلوگیری کنید، باید از مسواکی که دارای موی نرم می‌باشد، استفاده کنید.
 4. مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی را کاهش داده و بهتر است تا بعد از خوردن آنها دهان خود را با آب بشویید.
 5. در صورتی که به دندان‌قروچه مبتلا می‌باشید، بهتر است تا این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید، زیرا دندان‌قروچه می‌تواند آسیب‌های جدی را به کامپوزیت‌ها و حتی دندان‌های طبیعی وارد کند. در این شرایط دندانپزشک برای شما نایت گارد تجویز می‌کند.
 6. هر چند وقت یک بار برای بررسی وضعیت دندان‌های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.
 7. از دندان‌های خود به صورت ابزاری استفاده نکنید، یعنی از انجام اقداماتی مانند نگه داشتن مداد با دندان‌ها، باز کردن درب بطری و یا جویدن یخ اجتناب نمایید.

سؤالات متداول

 1. آیا می‌توانم از جوش شیرین برای پالیش خانگی کامپوزیت دندان استفاده کنم؟

  خیر، برای سفید کردن دندان‌های کامپوزیت شده خود به طور خودسرانه نباید از جوش شیرین استفاده داشته باشید. اگر قصد سفیدتر کردن دندان‌های خود را دارید، بهتر است تا حتماً با دندانپزشک مشورت نمایید.

 2. برای چه مواردی از خمیرهای پالیش کامپوزیت استفاده می‌شود؟

  این خمیر برای کاربردهای زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • سیلانت‌های فشرده و چاله‌ها
  • کلاژهای دندانی
  • ترمیم دندان‌های اولیه
  • ترمیم کامپوزیت
  • ترمیم نقص‌های مینای دندان
  • و …
 3. خمیر پالیش کامپوزیت باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

  این خمیر باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • هندلینگ ساده
  • ایجاد کردن سطح شفاف و صاف
Read more...

روکش دندان

روکش دندان

اگر دندانی دچار پوسیدگی شود می توان آن را پر کرد و ترمیم نمود. اما اگر آسیب زیاد باشد و قسمتی از دندان از بین برود ناچاریم آن را روکش کنیم. روکش ها کمک می کنند که ظاهر دندان های شما زیباتر و استحکام آنها بیشتر شود.
اگر میخواهید با انواع روکش دندان آشنا شوید این مقاله را دنبال کنید.

روکش دندان (Dental Crown) تاج یا کلاهک سفید رنگی است که دقیقا همانند دندان اصلی است و در مواردی استفاده می شود که قسمت زیادی از دندان، آسیب دیده یا از بین رفته است. در این شرایط روکشی متناسب با باقیمانده دندان ساخته می شود و بر روی دندان اصلی چسبانده می شود و البته به غیر از ترمیم کاربرد زیبایی هم دارد.

ساختار و طراحی روکش ها که به آنها پروتز ثابت هم می گویند به گونه ای است که هم عملکردشان و هم ظاهرشان کاملا شبیه تاج دندان های طبیعی انسان است. روکش ها کمک می کنند که ظاهر دندان های شما زیباتر و استحکام آنها بیشتر شود

 

ممکن است برای شما هم سوال باشد که روکش دندان در چه مواردی و برای چه کسانی مناسب است؟ آیا اگر عصب کشی کنم حتما باید دندانم را روکش کنم؟ روکش کردن دندان چه مزایا و عوارضی دارد؟ قیمت روکش دندان چقدر است؟ چه مدت ماندگاری دارد

انواع روکش دندان

روکش های دندان به سبب نوع موادی که برای ساخت آن ممکن است به کار گرفته شود انواع مختلفی دارد که در ادامه هر کدام از آنها را توضیح خواهم داد:

۱- روکش های تمام فلزی

گاهی برای ساخت روکش از فلزات مختلفی همچون نیکل، طلا، کروم یا پالادیوم استفاده می شود. بسته  به نوع فلز به کار رفته، ممکن است روکش به رنگ نقره ای، زرد یا سفید باشد. روکش های فلزی بیشتر در دندان های عقبی به کارمی روند. زیرا این روکش ها استحکام بیشتری دارند و برای دندان های عقب که بیشتر تحت فشار و سایش هستند بهترین گزینه است.

۲- روکش های تمام سرامیکی

روکش هایی که تماما از سرامیک ساخته می شوند، به لحاظ استحکام و قدرت نسبت به روکش های تمام فلزی ضعیف تر هستند اما نسبت به آنها زیباتر و طبیعی ترند و کاملا مانند دندان طبیعی هستند. روکش های زیرکونیا از نوع روکش های تمام سرامیک است.

به دو دلیل عمدتا برای روکش کردن دندان های جلویی از روکش های سرامیک استفاده می شود:

 1. رنگ این نوع روکش با رنگ سایر دندان های مجاور بسیار تطابق دارد و باعث می شود دندان های جلو ظاهری طبیعی داشته باشند و در هنگام صحبت کردن و خندیدن با سایر دندان ها همخوانی بیشتری باشد.
 2. از آنجا که دندان های جلو کمتر از سایر دندان ها تحت فشار و ساییده شدن هستند بنابراین روکش های سرامیکی با توجه  به قدرت و استحکامشان بیشتر برای دندان های جلو مناسب هستند.

 

انواع روکش دندان، روکش های تمام فلزی، روکش فلز و سرامیک pfm، روکش های تمام سرامیکی

 

۳- روکش فلز – سرامیک (PFM)

در روکش فلز – سرامیک ترکیبی از فلز و سرامیک وجود دارد به این صورت که هسته روکش از جنس فلز بوده و با لایه ای از سرامیک آن را پوشش می دهد و به همین دلیل است که به این روکش ها به اختصار PFM  (سرامیک جوش خورده به فلز) نیز گفته می شود.

این ترکیب فلز و سرامیک سبب می شود که به علت وجود فلز، روکش تولید شده استقامت بیشتری را نسبت به یک روکش تمام سرامیک دارا باشد و هم چنین پوشش سرامیکی باعث می شود ظاهر زیباتری را نسبت به روکش های تمام فلز داشته باشیم.

درنتیجه مقاومت روکش های PFM از روکش های تمام فلز کمتر و از روکش های تمام سرامیک بیشتر است و برخلاف روکش های سرامیکی کمتر احتمال دارد دچار شکستگی شوند.

روکش های فلز – سرامیک به دلیل اسکلت فلزی که دارند به لحاظ تناژ رنگی، هماهنگی و شفافیت کمتری را نسبت به روکش های سرامیکی دارند در نتیجه ممکن است کاملا شبیه دندان های طبیعی نباشند. البته این مساله به کیفیت سرامیک و نوع ساخت آن هم ارتباط دارد.

روکش pfm یا روکش فلز و سرامیک ترکیبی

در چه مواردی از روکش استفاده می کنیم؟

روکش کردن دندان عوامل مختلفی دارد که هریک از این عوامل ممکن است جنبه زیبایی یا درمانی داشته باشند:

 • تاج برای دندان ایمپلنت شده.
 • در مواردی که دندان عصب کشی یا پر شده.
 • ترمیم دندان پوسیده و فرسوده شده.
 • حفاظت از دندان شکسته یا ترک خورده.
 • استفاده در مواردی که دندان ها بد رنگ هستند.

مراحل انجام روکش دندان

پروسه روکش دندان ممکن است دو یا سه جلسه زمان نیاز داشته باشد:

 1. در جلسه اول دندانی که قرار است روکش شود معاینه شده و از آن دندان و استخوان های کناری آن عکس گرفته می شود تا شرایط آن به دقت بررسی شود در اینجا اگر ریشه دندان پوسیده یا عفونی شده تحت درمان قرار می گیرد. در غیر این صورت دندان مورد نظر با توجه به اندازه ضخامت روکش انتخابی تراشیده می شود.
 2. دندان تراشیده شده قالب گیری می شود.
 3. با توجه به رنگ دندان های مجاور آن، رنگ روکش انتخاب می شود.
 4. قالب تهیه شده به لابراتور جهت ساخت قالب منتقل می شود.
 5. در جلسه دوم یک قالب فلزی برای تست اندازه و رنگ روی دندان گذاشته می شود. در صورتی که قالب فلزی کاملا هم اندازه دندان بود که با چسب مخصوص روی دندان قرار می گیرد و کار تمام می شود. اما در صورتی که مغایتی بین قالب فلزی و دندان بود مجددا قالب گیری انجام می شود  و یک جلسه دیگر برای نصب روکش باید به دندانپزشکی مراجعه کنید.

 

مراحل انجام روکش دندان، قرار دادن روکش روی دندان

 

تفاوت روکش دندان با لمینت و کامپوزیت

لمینت و کامپوزیت روش هایی برای اصلاح طرح لبخند هستند. در این روش ها می توانید دندان های بدرنگ، زرد و کدر، شکسته، لب پر شده و نامرتب را اصلاح کنید و در نتیجه دندان هایی زیبا مانند بازیگران و سوپراستارها داشته باشید.

 

اما اگر یکی از دندان های شما پوسیده شده یا نیاز به عصب کشی داشته باشد و دندانپزشک مجبور شود مقدار زیادی از تاج دندان را بتراشد، در نتیجه ساختمان دندان ضعیف شده و به غیر از حساس شدن دندان به دلیل تراش خوردن قسمت زیادی از مینای آن، این دندان بسیار آسیب پذیر خواهد شد و در معرض شکستگی قرار دارد. برای جلوگیری از این مشکل دندان نیاز به روکش خوهد داشت.

پس هر کدام از این روش ها برای شرایط خاصی کاربرد دارند و نمی توان آنها را به جای هم استفاده کرد. در مواردی که هدف تنظیم فاصله بین دندان ها و سفیدتر و براق تر کردن آنهاست لمینت و کامپوزیت پیشنهاد می شود اما اگر ساختمان دندان بدلیل پوسیدگی یا عصب کشی ضعیف شده باشد، روکش انتخاب بهتری خواهد بود.

ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش دندان؟

گاهی پیش می آید که اصطلاحات دندانپزشکی به اشتباه تعبیر می شوند. این موضوع در مورد دو مفهوم روکش دندان و ایمپلنت نیز صدق می کند و تصور می شود که این دو یکی هستند، در حالی که این دو با هم تفاوت دارند.

روکش یا تاج دندان به قسمت بالایی دندان گفته می شود. نصب روکش، یکی از مراحل ایمپلنت دندان است اما ایمپلنت در مواردی استفاده می شود که کل دندان از دست رفته باشد و ما یک روکش را به پایه ایمپلنت متصل کنیم.

اما گاهی ریشه دندان سالم است و ما فقط به یک روکش یا تاج دندان احتیاج داریم. در نتیجه موارد استفاده و کاربرد هر یک از این درمان ها متفاوت است.

 

تفاوت روکش و ایمپلنت دندان، ایمپلنت ماندگاری بسیار بیشتری دارد اما گرانتر است.

 طول عمر و ماندگاری روکش دندان چقدر است؟

ممکن است این سوال مطرح شود که روکش دندان چقدر ماندگاری دارد؟ روکش ها با توجه به نوع و جنس موادی که در فرآیند تولید آنها به کار گرفته می شود ماندگاری و طول عمر متفاوتی دارند.

به طور متوسط طول عمر روکش دندان بین ۵ تا ۱۵ سال است. البته این زمان با توجه به میزان سلامت دندان زیر آن و میزان مراقبت هایی که انجام می دهید متغیر است. روکش ها هم مانند دندان معمولی به مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان نیاز دارند. اگر به طور مرتب مسواک بزنید و از مصرف چیزهایی که باعث خرابی و آسیب دندان ها می شود پرهیز کنید ( مانند مواد قندی و دخانیات) قطعا ماندگاری و دوام آنها را بالا می برید.

 

مراقبت های پس از روکش دندان

 • در روزهای اول پس از روکش کردن پیشنهاد می شود بیشتر غذاهای نرم بخورید و از گاز زدن خوراکی های سفت اجتناب کنید.
 • بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و اگر بعد از روکش کردن به مواد سرد و یخ حساسیت داشتید باید از خمیردندان های ضد حساسیت و مخصوص استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان از دندان روکش شده برای شکستن آجیل یا باز کردن در اشیا استفاده نکنید

 

آیا دندان روکش شده عفونت می کند؟

بله. اگر دندان شما توسط یک متخصص دندانپزشکی ماهر ترمیم نشده باشد ممکن است دچار عفونت شود. یا اگر از دندان خود به خوبی مراقبت نکنید ممکن است دندان زیر روکش آسیب ببیند. عوامل اصلی که می توانند باعث عفونت دندان روکش شده شوند عبارتند از:

 • عدم مراجعه به دندانپزشک متخصص
  در صورتی که دندانپزشک در این زمینه تخصص رو مهارت کافی را نداشته باشد و روکش به درستی نصب نشود میتواند مشکلات زیادی را برای دهان و دندان فرد به وجود آورد.
 • نصب نادرست روکش
  اگر روکش بدرستی روی دندان قرار نگیرد، خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد، ممکن است باعث ایجاد درد شود، همچنین می‌تواند روی جویدن یا صحبت کردن شما نیز تاثیر بگذارد. روکش دندان باید مطابق با حالت جویدن شما و هم راستا با دیگر دندان‌ها باشد.
  اگر هنگام جویدن احساس درد دارید به این معنی است که روکش با دندان های شما تطابق ندارد و این مشکل می‌تواند منجر به درد در فک یا سردرد شود.
  گاهی تماس روکش دندان با لثه می تواند مشکلاتی ایجاد نماید. مثلا در نزدیک روکش برای لثه تحلیل و التهاب ایجاد کند.
عفونت دندان روکش شده

 

 • عدم رعایت بهداشت و پوسیدگی دندان
  از آنجا که دندان زیر روکش، هنوز دارای بافت زنده است، ممکن است با رعایت نکردن بهداشت، در مرز بین دندان و روکش پوسیدگی ایجاد شود. درست مسواک نزدن یکی از عواملی است که می تواند باعث این امر شود. بی توجهی به این امر می تواند باعث التهاب و حتی عفونت در موضع شود.
 • شکستگی روکش
  اگر روکش دندان آسیب ببیند، ترک بردارد، لق شود یا بشکند می‌تواند زمینه ساز عفونت دندان زیر آن یا لثه شود.
 • دندان قروچه
  فشار دادن دندان‌ها روی هم در طول شب می‌تواند روی روکش دندان فشار وارد کرده و به آن آسیب بزند. اگر با این مشکل مواجه هستید سعی کنید از محافظ دندان استفاده کنید.
 • تحلیل لثه
  در صورتی که لثه‌های شما در اطراف روکش دندان، دچار تحلیل شده باشد به شکلی که قسمتی از ریشه دندان پیدا شود، احتمال تجمع جرم و بیماری لثه بیشتر می شود و ممکن است دندان زیر روکش عفونت کند.

 علائم عفونت دندان روکش شده

 1. درد: درد دندان یا لثه تا ۲ هفته بعد از روکش طبیعی است. اما اگر این درد بیش از ۲ هفته ادامه یافت، یا بسیار شدید بود می تواند نشانه ای از عفونت دندان یا التهاب لثه باشد.
 2. تورم لثه
 3. حساسیت دندان

درمان عفونت دندان روکش شده

توصیه می شود در صورت عفونت دندان روکش شده به پزشک متخصص مراجعه کنید چون باید دندان شما بررسی شود

اگر در محل دندانروکش شده احساس درد دارید احتمالا دندان اصلی دچار عفونت شده. در این موارد دندانپزشک روکش دندان را برمی دارد و علت عفونت را پیدا کرده و آن را برطرف می نماید و دوباره روکش را سرجای خود می گذارد.

 

عفونت دندان زیر روکش باعث سیاه شدن لثه می شود.

اگر دندان های عصب کشی شده دچار عفونت شده باشند، دندانپزشک باید عصب کشی مجدد انجام دهد و ریشه را درمان کند. این نوع درمان حتما باید زیر نظر متخصص درمان ریشه دندان انجام شود.

گاهی ممکن است دندان آنقدر پوسیده باشد که چاره ای جز کشیدن آن نیست و با روش هایی مثل ایمپلنت، جای خالی آن را پر کرد.

اگر دچار علائم عفونت دندان شده اید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. تا آن زمان می توانید با محلول آب و نمک دهان خود را بشویید به این صورت که مقداری نمک را در یک لیوان آب حل کرده و برای ۳۰ ثانیه در دهان چرخانده و نگه دارید. این کار به کاهش درد و التهاب کمک می کند.

قیمت روکش دندان

برآورد هزینه روکش دندان به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. مهمترین مساله جنس و برند روکش است. مثلا اگر قرار است روکش فلزی باشد، از چه نوع فلزی استفاده  می کنید؟ طلا، کروم یا نیکل؟

 

قیمت و هزینه انواع روکش دندان سرامیکی، فلزی، فلزی و سرامیکی ترکیبی

حرف آخر

بعضی ها فکر کنند که دندانی که روکش شده دیگر خراب یا پوسیده نمی شود. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید بگویم که کاملا در اشتباهید. دندان روکش شده هم در صورتی که به خوبی جایگذاری نشده باشد یا به خوبی از آن مراقبت نکنید احتمال عفونت دارد. درد، تورم و حساسیت به گرما و سرما از علائم عفونی شدن دندان روکش شده است.

در صورتی که این علائم را دارید حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید زیرا ممکن است کل دندان را از دست بدهید و مجبور به انجام ایمپلنت دندان شوید.

 

بهترین نوع روکش دندان چیست؟

روکش های فلزی استحکام و ماندگاری بالایی دارند و در مقابل فرسایش دندان مقاومت زیادی دارند. این موارد باعث شده که روکش فلزی به عنوان بهترین نوع روکش دندان شناخته شود.

اما با این حال، بهترین نوع روکش بر اساس شرایط دندان و انتظارات شما می تواند متفاوت باشد. مثلا در مورد دندان جلو که فشار زیادی را متحمل نمی شوند و در مقابل جلوه زیبا و طبیعی اهمیت دارد، روکش سرامیکی بهترین گزینه است.

 

علت سیاه شدن دندان روکش شده چیست؟

روکش دندان ها ممکن است به دلایلی هم چون شکستگی یا لب پر شدن سیاه شود

گاهی اوقات هم ممکن است اگر روکش از نوع PFM باشد به علت تحلیل لثه بخشی از اسکلت فلزی روکش نمایان می شود.

در این شرایط می توانید با تعویض روکش، سیاهی دندان را برطرف کنید.

آیا روکش کردن دندان درد دارد؟

عمل روکش کردن دندان یا نصب روکش روی دندان عموما درد ندارد. اگر دندان پوسیده باشد یا نیاز به عصب کشی باشد، قبل از آن دندانپزشک از داروی بیحسی استفاده می کند در نتیجه در حین انجام کار دردی را حس نمی کنید.

درد بعد از روکش هم موقتی است و طی چند روز از بین می رود اما چنانچه گفته شد، درد شدید و طولانی شود، ممکن است به دلیل عفونت یا پوسیدگی باشد که با درمان آن درد هم از بین می رود.

Read more...

لمینیت ایمکس

لمینت ایمکس یکی از انواع لمینت دندان است که فواید و ویژگی‌های مثبت زیادی دارد. این ونیرها از سرامیک فشرده ساخته شده‌اند و به همین خاطر بسیار مستحکم و بادوام‌اند. به علاوه، روکش دندان ایمکس بسیار نازک است و برای نصب آن احتیاجی به تراشیدن دندان نیست.

این ویژگی درواقع جالب‌ترین و بهترین خصوصیت روکش دندان ایمکس به حساب می‌آید زیرا برخلاف ونیرهای معمولی، با استفاده از این ونیر ساختار اصلی دندان‌هایتان را حفظ می‌کنید و آسیبی به آن‌ها نمی‌زنید. با این حال برای اینکه بهترین نتیجه را از این فرایند بگیرید، بهتر است قبل از انجام آن با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

انواع روکش لمینت

ونیرهای سرامیکی یا لمینیت معمولاً از سرامیک پروکلین ساخته شده‌اند ولی نوع آن‌ها به مواد سازنده پروکلین و نحوه ساختشان بستگی دارد. در اصل دو نوع روکش دندان وجود دارد:

 • روکش فلداسپاتیک
 • روکش سرامیکی فشرده (یا همان ایمکس).

تفاوت روکش های سرامیکی فشرده (مانند ایمکس) این است که آن‌ها را از همان ابتدا در قالب قرار می‌دهند تا به شکل و رنگ دندان بیمار دربیاید. بنابراین قبل از اینکه ونیر ایمکس تولید شود، از قالب دندان بیمار استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که متناسب با آن ساخته شده و درنهایت باعث رضایت او می‌شود (برای آشنایی با سایر روکش های دندان می توانید مطلب  انواع روکش دندان را مطالعه نمایید).

از آن سو، لمینیت فلداسپاتیک با استفاده از لایه‌های پروکلین ساخته می‌شوند و سپس، بعد از اینکه قالب دندان بیمار گرفته شد، با دمای خیلی بالا ذوب شده و متناسب با دندان بیمار درمی‌آیند. این ونیرها به خاطر حالت لایه‌ای که دارند از ونیرهای ایمکس ضخیم‌ترند و استحکام و دوام ونیرهای ایمکس را ندارند.

برای اینکه ونیرهای فلداسپاتیک به دندان بچسبند باید قبل از آن کمی روی دندان آماده‌سازی انجام دهید. روکش های سرامیکی فلداسپاتیک هم مانند ایمکس و مک‌ونیر، نتیجه بسیار زیبایی برای دندان‌هایتان به ارمغان می‌آورند و باعث می‌شوند به زیبایی دندانتان افتخار کنید اما کمی به مینای دندان آسیب می‌زنند.

 

مزایای لمینت سرامیکی ایمکس

لمینت های ایمکس فواید زیادی دارند که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

حداکثر استحکام ممکن

با توجه به فرایند ساخت این ونیر، می‌توان گفت آن‌ها دوام و استحکام بسیار زیادی دارند. همچنین می‌توانید بدون اینکه نگران شکسته شدن یا آسیب دیدن این وینرها باشید، آن‌ها را در لایه‌های بسیار نازکی روی دندانتان نصب کنید. در مقایسه با انواع دیگر ونیر، ونیر ایمکس از لحاظ زیبایی هم نتیجه بهتری را برایتان به همراه دارد.

حداقل نیاز به آماده‌سازی

از آنجایی که این ونیرها نازک‌تر هستند، نیاز چندانی به آماده‌سازی دندان زیرین آن‌ها وجود ندارد. به علاوه، این ویژگی باعث می‌شود چسب بین روکش و دندان محکم‌تر بچسبد و دوام روکش را چندبرابر کند. چسب معمولاً به سطح رویی دندان بهتر می‌چسبد تا لایه‌های داخلی آن! و از آنجایی که در این فرایند نیازی به تراشیدن یا تغییر شکل دندان اصلی وجود ندارد، ونیر را به سطح خود دندان‌هایتان می‌چسبانند.

 

ظاهر طبیعی

روکش دندان ایمکس مات است و به همین خاطر شباهت بیشتری به دندان‌های طبیعی دارد. بعد از ساختن روکش سرامیکی فشرده، به آن رنگ و لعاب می‌دهند که ظاهر آن را از قبل هم طبیعی‌تر می‌کند. به علاوه، قبل از اینکه پروکلین فلداسپاتیک را به آن اضافه کنند، لایه نازکی از ونیر را می‌تراشند که باعث می‌شود گوشه‌های ونیر مات‌تر به نظر برسد، درست مانند خود دندان!

درکل ونیرهای ایمکس از لحاظ زیبایی، دوام و کیفیت مواد به‌کاربرده شده، نتایجی رضایت‌بخش و دائمی دارند. به همین خاطر بعد از نصب آن، اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنید، بیشتر لبخند می‌زنید و دوست دارید آن را به همه نشان دهید. زیرا ونیرهای فشرده ظاهری طبیعی دارند و دندان‌های شما را از همیشه جذاب‌تر می‌کنند.

 

روکش هایی با ترکیب پروکلین فشرده و فلداسپاتیک

این روکش ها، از ترکیب ونیر سرامیکی فشرده با فلداسپاتیک ساخته می‌شوند.

برای ساخت این ونیرها ابتدا ونیر ایمکس یا فشرده را در قالب قرار داده و لعاب می‌دهند. سپس پزشک با استفاده از روش «یک گام به عقب» لایه نازکی از روکش ایمکس را برمی دارد و لایه‌های ونیر سرامیکی فلداسپاتیک را به آن اضافه می‌کند تا ونیر نهایی را شکل دهد. این روش بهترین ترکیب ونیر مک و ایمکس به حساب می‌آید.

 

طول عمر لمینت سرامیکی ایمکس

لیمنت سرامیکی ایمکس با رعایت موارد بهداشتی که شامل: مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک است می توانند ۲۰ سال یا بیشتر دوام بیاورند. مهمترین عامل افزایش طول عمر لمینت سرامیکی EMAX نحوه مراقبت از دندان می باشد. پیوند مستقیم مینای دندان و لمینیت ایمکس یکی از عواملی است که این نوع روکش دندان ایمکس بیشترین دوام و طول عمر را داشته باشد.

 

موارد کاربرد لمینت ایمکس

ونیر ایمکس برای کسانی که می‌خواهند ظاهر دندان‌ها و طرح لبخندشان را زیباتر کنند گزینه بسیار خوبی است. همچنین کسانی که دندان‌هایی بدفرم، نامنظم یا کج و معوج دارند یا بین دندان‌هایشان فاصله زیادی وجود دارد، می‌توانند از این ونیرها استفاده کنند. ونیرهای ایمکس جایگزینی برای سفید کردن دندان‌ها هستند که نه تنها فرم دندان را عوض می‌کنند، بلکه لکه‌ها و رنگ بد دندان را هم می‌پوشانند. با استفاده از این ونیرها دندان‌های مرتب، سفید و یکدست خواهید داشت و اعتمادبه‌نفستان در اجتماع بیشتر می‌شود.

 

نحوه نصب روکش دندان ایمکس

افرادی که دندان‌هایی بدرنگ، کج، بدشکل، خردشده، نامنظم و بافاصله دارند می‌توانند برای زیباکردن ظاهرشان از ونیر ایمکس استفاده کنند.

در جلسه اول فرایند نصب ونیر، پزشک ساختار دندان‌ها و ویژگی‌های ظاهری شما را بررسی می‌کند تا ببیند ونیر برای شما مناسب است یا نیست. سپس ونیر ایمکس را دقیقاً متناسب با دندان‌های شما سفارش می‌دهد.

در این زمان می‌توانید رنگ، اندازه و شکل وینرهایتان را با کمک دکتر انتخاب کنید. اگر فقط قسمتی از دندان‌تان لک شده باشد و تغییر رنگ آن یکدست نباشد، پزشک می‌تواند بسته به شدت لکه لایه‌های مختلفی از ونیر برایتان سفارش دهد تا درنهایت ظاهری یکدست برای دندان‌هایتان به وجود بیاید.

وقتی از قالب و رنگ دندان‌های جدیدتان راضی بودید، پزشک طرح را به آزمایشگاه می‌فرستد تا ونیرهای ایمکس را برایتان بسازند. ساخت این ونیرها بین یک تا دو هفته طول می‌کشد. بعد از گذشت این مدت، می‌توانید دوباره به کلینیک بروید و ونیر آماده شده را به دندان‌هایتان بچسبانید

Read more...

جرم گیری و بروساژ دندان

جرم گیری و بروساژ دندان

پلاک‌های میکروبی که به رنگ زرد یا سفید هستند همراه با املاح بزاقی بر سطح دندان‌ها می‌چسبند و جرم دندان را تشکیل می‌دهند. جرم دندان با مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان از بین نمی‌رود. برای برداشتن جرم‌های دندانی، باید جرم‌ گیری دندان کرد. جرم‌گیری به دو صورت دستی و یا استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک در دندانپزشکی ها انجام می‌گیرد

پیش از آن که بخواهیم درباره جرم‌گیری صحبت کنیم باید به تعریف مناسبی از جرم دندان‌ها بپردازیم. جرم دندان درواقع پلاک‌های میکروبی هستند که با رنگ زرد یا سفید دیده می‌شوند و به سطح دندان‌ها می‌چسبند. پلاک‌های دندانی توسط کلسیم بزاقی و دیگر املاح بزاق، با دندان‌ها اتصال ضعیفی برقرار می‌کنند. با این که این اتصال بسیار ضعیف است اما از بین بردن جرم دندان‌ها با مسواک و نخ دندان امکان پذیر نیست و برای انجام آن، نیازمند تجهیزات دندانپزشکی خواهیم بود. شاید بارزترین مثال برای تشبیه جرم دندان‌ها، مثال کتری‌های خانگی باشند. آهکی که در داخل بدنه کتری‌ها سخت می‌شوند، همچون جرم‌های روی دندان‌ها هستند. برای تمیز کردن آن‌ها، تنها آب و وسایل شوینده کافی نیست و باید حتماً از ابزارآلات دیگری استفاده کرد.

جرم دندان در کدام قسمت‌ها وجود دارد؟

جرم دندان در بخش‌هایی که مسواک کمتر به آن می‌رسد و تمیز کردن آن بخش‌ها سخت‌تر است، بیشتر تشکیل می‌شود. در امتداد لثه و بخش‌هایی از دندان که پر شده‌اند معمولاً جرم‌های دندانی تشکیل می‌شوند.
حتی اگر به خوبی بهداشت دهان را هم رعایت کنید، باز هم دندان‌هایتان به جرم‌گیری نیاز خواهند داشت چرا که باکتری‌ها همیشه مهمان دهان و دندان‌های ما هستند. اگر از جرم‌گیری دندان‌ها غافل شوید، تنها به دندان‌هایتان آسیب نمی‌زنید. عدم جرم‌گیری باعث ایجاد بیماری‌های لثه نیز خواهد شد. پس جرم‌گیری دندان‌ها را مهم بدانید.

جرم‌گیری دندان چگونه است؟

دستگاه‌های اولتراسونیک رایج‌ترین دستگاه‌های جرم‌ گیری دندان‌ ها هستند. اولتراسونیک از انواع ابزارهای فراصوتی در دنیای پزشکی است که با ارتعاشات آن، می‌توان کارهای متفاوتی را انجام داد. ارتعاشات قلم اولتراسونیک باعث کنده شدن بخش‌های سخت شده پلاک‌های دندانی می‌شود و به سادگی جرم‌گیری انجام می‌شود. برای جرم‌گیری با دستگاه اولتراسونیک باید سر دستگاه سرد نگه داشته شود و آب روی دندان‌ها برای شستن پلاک‌ها، اسپری شود.
روش دیگر جرم‌گیری دندان‌ها، استفاده از ابزارهای دستی جرم‌گیری است. این روش برای افرادی که جرم‌های سطحی روی دندان‌هایشان دارند، مناسب است. در این روش جرم‌گیری، دندانپزشک به صورت دستی، پلاک‌های موجود روی دندان‌ها را می‌تراشد.

آیا جرم‌گیری مینای دندان را از بین می‌برد؟

متأسفانه باور غلطی در بین عموم مردم جا افتاده است که جرم‌گیری موجب از بین رفتن و نازک شدن مینای دندان می‌شود. این در حالی است که دستگاه‌های جرم‌گیری تنها توان برداشتن جرم‌های دندانی را دارند و به هیچ عنوان آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کنند. این افراد اگر از معایب جرم روی دندان آگاهی داشته باشند، به هیچ عنوان جرم‌گیری را مضر تلقی نمی‌کنند. جرم‌های دندانی نه تنها باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند، بلکه لثه و بافت‌های لثه را تخریب می‌کنند و باعث ایجاد تحلیل لثه و در نهایت، لق شدن دندان‌ها می‌شوند.

علت حساسیت دندان‌ها بعد از جرم‌گیری

گاهی بعد از جرم‌گیری دندان‌ها، حساسیت دندانی ایجاد می‌شود. شاید تصور کنید که بخشی از مینای دندان شما از بین رفته است و به همین دلیل نسبت به سرما و گرما، دچار حساسیت دندانی شده‌اید. نگران نباشید. این روند کاملاً طبیعی است. بعد از چند روز شاهد کمتر شدن حساسیت دندانهایتان خواهید بود. دلیل ایجاد این حساسیت، درواقع از بین رفتن بخش سنگینی از جرم‌های دندانی در امتداد لثه بوده است که با برداشتن آن‌ها، بخش‌هایی از ریشه دندان‌ها، به محیط بیرون اکسپوز می‌شود. درواقع ریشه دندان‌ها با محیط، ارتباط کوچکی برقرار می‌کنند که منجر به ایجاد حساسیت دندانی تا چند هفته خواهد شد.

بروساژ چیست؟

احتمالا شما هم واژه بروساژ را همراه با جرمگیری دندان دیده یا شنیده‌اید. بد نیست بدانید دندانپزشکان با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و نصب برس کوچکی روی یک وسیله خاص چرخشی اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند که این کار معمولا بعد از جرمگیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می‌شود.

این روزها یکی از درمان‌های زیبایی که مردم از دندانپزشکان می‌خواهند، سفید کردن دندان است. یادتان باشد دندانپزشک شما هنگام جرمگیری، رسوبات رنگی و املاح ته‌نشین شده روی دندان‌ها را برمی‌دارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار سفیدی و درخشندگی داشته باشید؛ هر چند به دلیل از بین رفتن لایه جرم، کمی تغییررنگ را احساس می‌کنید ولی در بلیچینگ (روشی برای سفید کردن دندان‌ها) ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن به درون ساختار مینایی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه‌ها و در نتیجه سفید شدن دندان‌ها می‌شود. از طرفی این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد، در حالی که جرمگیری یک اقدام درمانی است.

Read more...

لیفت لثه قبل از کامپوزیت

لیفت لثه قبل از کامپوزیت چیست؟ و چه افرادی متقاضی انجام آن هستند؟

کامپوزیت دندان روشی غیر تهاجمی، ساده و کم هزینه برای رفع عیوب و نواقص ظاهری دندان است و به افراد کمک می کند لبخند زیباتری داشته باشند. به همین دلیل امروزه این روش محبوبیت زیادی بین اقشار مختلف پیدا کرده است.

برخی افراد هنگام خندیدن مقدار زیادی از لثه آن ها نمایان می شود که اصطلاحا گفته می شود لبخند لثه ای دارند.

این افراد ترجیح می دهند قبل از انجام کامپوزیت دندان، لیفت لثه را انجام دهند. با این کار علاوه بر دندان هایی مرتب، هنگام خندیدن بخش کمتری از لثه آن ها دیده می شود و به این ترتیب لبخندی جذابتر و نافذتر خواهند داشت.

لیفت لثه

 

لیفت لثه برای کامپوزیت دندان

برخی افراد به دلیل لبخند لثه ای و داشتن دندان هایی نامرتب، ناموزون و بد رنگ هرگز از لبخند خود راضی نبوده و به دنبال راهی برای داشتن لبخندی زیبا هستند.

این افراد برای رفع بدشکلی و بدرنگی دندان های خود می توانند از درمان ونیر کامپوزیت استفاده نمایند اما قبل از آن باید لثه شان جراحی شده و لیفت داده شود.

با لیفت لثه بخش بیشتری از دندان نمایان شده و در هنگام خندیدن و صحبت کردن قسمت کمتری از لثه دیده می شود.

جراحی لثه برای کامپوزیت دندان معمولا طی یک جلسه با بی حسی موضعی انجام می شود. به طوری که بیمار هیچگونه دردی را حین جراحی حس نمی کند.

تنها برخی افراد پس از برطرف شدن بی حسی موضعی درد خفیفی را احساس می کنند که با مسکن های متداول تسکین می یابد.

بخیه های جراحی لثه نیز معمولا از نوع جذبی بوده و نیازی به کشیدن ندارد. در صورت جذبی نبودن بخیه ها جراح دندانپزشک بعد از حدود ۷ الی ۱۰ روز بخیه ها را خارج می کند.

پس از التیام و بهبودی لثه بعد از جراحی، دندانپزشک مراحل درمان برای اصلاح فرم دندان با استفاده از ونیر کامپوزیتی یا سرامیکی را آغاز می نماید.

 

مزیت لیفت لثه قبل از کامپوزیت دندان چیست؟

هنگامی که فردی پیش از انجام کاموزیت یا لمینت دندان اقدام به جراحی و لیفت لثه می نماید ارتفاع دندان های جلویی که قرار است روکش کامپوزیتی یا سرامیکی روی آن نصب شود بیشتر خواهد شد. با این کار زیبایی دندان ها، ارتفاع و قوس لبخند تا حد زیادی اصلاح می ‌شود.

پس از آن فرد با داشتن دندان هایی مرتب و لبخندی زیبا، با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کرده و لبخند می زند.

لیفت لثه با لیزر

هزینه جراحی لثه برای کامپوزیت

جراحی لثه و کامپوزیت دندان به صورت جداگانه انجام می شوند بنابراین هزینه آن ها نیز به صورت مستقل محاسبه می شود.

هزینه کامپوزیت دندان:

به دلیل نوسانات شدید قیمت مواد مورد استفاده برای کامپوزیت و شرایط متفاوت دهان و دندان افراد مختلف به طور دقیق نمی توان هزینه ونیر کامپوزیت را تعیین نمود.

هزینه ونیر کامپوزیت به عواملی مانند وضعیت و میزان تخریب دندان، نوع کامپوزیت مورد استفاده و تخصص دندانپزشک بستگی دارد و با توجه به این موارد تعیین می شود.

هزینه جراحی لثه:

هزینه جراحی لثه بیش از هر چیز به روش انجام آن بستگی دارد. جراحی لثه با استفاده از لیزر در مدت کوتاهی تمامی مشکلات و نامتقارنی های لثه را رفع نموده و در عین حال هیچ دردی ندارد و بدون بی حسی انجام می شود. اما هزینه این روش نسبت به روش تیغ جراحی و برش بیشتر است.

میزان التهاب لثه نیز بر هزینه جراحی موثر است. درمان و لیفت لثه ملتهب زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد.

 

خوراکی های مجاز بعد از لیفت لثه برای کامپوزیت

بنا به توصیه متخصصان بهتر است بعد از جراحی لثه برای کامپوزیت، غذاهای آبکی خنک مانند سوپ و شیر سرد مصرف کرده و به مدت یک هفته از خوراکی ها و نوشیدنی های گرم پرهیز شود. همچنین مصرف خوراکی های اسیدی مانند آب پرتقال و غذاهای پرادویه نیز باید محدود شوند.

 

مراقبت های قبل و بعد از لیفت لثه برای کامپوزیت

جراحی لثه به دلایل مختلف از جمله لیفت لثه برای کامپوزیت یا لمینت دندان انجام می شود. برای موفقیت این جراحی و پیشگیری از عواقب و عوارض جراحی لازم است قبل و بعد از انجام عمل نکاتی را رعایت نمود.

–          آگاه نمودن متخصص جراحی از هر گونه سابقه بیماری و مصرف داروی خاص

–          استفاده از دهانشویه برای ضدعفونی دهان و از بین بردن باکتری ها و ویروس ها قبل از جراحی

–          مسواک زدن کامل دندان ها قبل از جراحی برای حذف موادغذایی باقی مانده بین دندان ها و لثه

–          پرهیز از فعالیت شدید و ورزش سنگین قبل از جراحی برای پیشگری از بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب

–          استراحت بعد از جراحی لثه

–          پرهیز از تحرک زیاد بعد از جراحی لثه برای پیشگیری از خونریزی

–          خودداری از مصرف خوراکی های سفت، گرم و چسبنده

–          عدم استعمال سیگار بعد از جراحی به منظور پیشگیری از بروز عفونت و بیماری های لثه

جراحی و لیفت لثه از جمله جراحی های متداول برای رفع مشکلات و بیماری های لثه و ایجاد زیبایی لثه قبل از درمان هایی مانند کامپوزیت دندان است. این جراحی به صورت سرپایی بوده و با بی حسی موضعی انجام می شود. جراحی لثه در صورتی که به درستی مراقبت شود عوارض خاصی ندارد.

با انجام لیفت لثه و ونیر کامپوزیت دندان لبخندی زیبا و بدون نقص را به خود هدیه دهید.

Read more...

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت راهی است برای داشتن لبخندی زیباتر. این لبخند زیبا برای بسیاری از بیماران با هزینه های گزاف سلامتی همراه است. اگر چه خود کامپوزیت، اگر به روش درست و با مواد سالم بر روی دندان بیمار قرار بگیرد، هیچ آسیبی نخواهد داشت. اما متاسفانه عدم آسیب وابسته به فاکتورهای زیادی است. در این مقاله میخواهیم درباره کامپوزیت دندان، مراحل آن، کاربردها و تاثیر دندانپزشک بر روی آن صحبت کنیم.

 

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان با اسم لمینیت کامپوزیتی نیز شناخته می شود. این ماده بر روی سطح بیرونی دندان قرار میگیرد. این ماده دارای تناژ رنگی متفاوتی از سفید است. یعنی میتوان متناسب با رنگ پوست فرد و یا حتی رنگ دیگر دندان ها، طبیعی ترین رنگ را انتخاب کرد.

کاربرد کامپوزیت دندان

کامپوزیت برای تغییر فرم یا رنگ دندان استفاده میشود. دندان هایی که بی نظمی های کمی دارند، معمولا با کامپوزیت مورد درمان قرار می گیرند. فاصله بین دندانها یا دیاستم نیز با کامپوزیت ونیر قابل درمان است. البته فاصله های خیلی زیاد و یا بی نظمی های بیش از حد، نیاز به درمان های دیگر دارد. همچنین این مواد برای روشن تر کردن رنگ دندان ها نیز استفاده میشود. کسانی که دندان زردی داردند، یا به علت سیگار و قهوه رنگ دندانهایشان تیره شده است، درمان کامپوزیت پیشنهاد می شود.

تفاوت کامپوزیت و لمینت

تراش دندان: لمینیت سرامیکی نیاز به تراش دندان دارد. البته این تراش بسیار کم است. اما کامپوزیت معمولا نیاز به تراش ندارد. بنابراین برای کسانی که به دائمی بودن روش سفید کردن دندان شک دارند، کامپوزیت راه مناسب تری است. چرا که قابل بازگشت است.
مدت زمان: لمینیت سرامیکی نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد. اما کامپوزیت در یک جلسه و در مطب قابل انجام است. در واقع متوسط طول درمان لمینت حدودا سه هفته از زمان معاینه و قالبگیری اولیه جهت موکاپ است.
مقاومت: لمینیت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد. البته لمینت سرامیکی نیز نیاز به مراقبت کامل دارد. اما رنگ پذیری لمینیت سرامیکی بسیار کمتر از لمنیت کامپوزیتی است. چرا که مقاومت لمینت بیشتر از کامپوزیت است.

 

مراحل کامپوزیت دندان

مرحله اول معاینه است. این مرحله برخلاف چیزی که تصور می کنید بسیار مهم است. چرا که کامپوزیت برای همه افراد قابل انجام نیست. اگرچه ممکن است بسیاری از دندانپزشکی ها این کار را برایتان انجام دهند. اما در صورتی شرایط فکی و صورتی شما مناسب نباشد، نتیجه نهایی مناسب و زیبا نخواهد بود. به همین دلیل مرحله معاینه بسیار مهم است.
اما در این مرحله دقیقا چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرد؟
پزشک متخصص در مرحله معاینه، وضعیت دندانها، رابطه دو فک بالا و پایین نسبت بهم و وضعیت قرار گیری دندانها نسبت به لب و یک سوم تحتانی صورت را مورد بررسی قرار می دهد.

مرحله دوم شامل انجام درمان کامپوزیت ونیر است. این مرحله معمولا در یک‌ جلسه ۵ ساعته برای هر فک است. در این جلسه حدود هشت الی ده دندان درمان می شود. کامپوزیت ونیر در مطب دندانپزشکی قابل انجام است.

طول عمر کامپوزیت دندان

پاسخ صحیح به این سوال این است: بستگی به شما دارد! باید پیش از انجام این روش بدانید که سفید ماندن دندان هایتان بسته به روش مراقبتی شما دارد. اگر فردی هستید که بهداشت و سلامت دهان و دندانتان برایتان مهم نیست، پیشنهاد می کنیم که به سراغ کامپوزیت نروید. چرا که کامپوزیت، حساس تر از دندان های اصلی است. طول عمر کامپوزیت دندان در حالت معمول بین چهار الی پنج سال است. اما اگر مصرف چای و قهوه را نمیتوانید کم کنید، خوراکی های سفت می خورید، و از نخ دندان استفاده نمیکنید، عمر کامپوزیت هایتان کم خواهد شد. حتی ممکن است خیلی زود لکه های ناشی از نوشیدنی های رنگی بر روی دندان هایتان ظاهر شود. البته خبر خوب این است که کامپوزیت ها قابل پالیش هستند. کامپوزیت با پروسه پالیش به مقدار زیادی به رنگ اولیه برمیگردد.

اگر چه روش کار دندانپزشک و مواد مصرفی کامپوزیت بر روی طول عمر آن تاثیرگذار است. اما بیش از آن مراقبت های شماست که میتواند زیبایی دندان هایتان را حفظ کند.

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان، یکی از بحث های چالش برانگیزی است که شامل قیمت های متفاوتی می شود. اگرچه قیمت بالا همیشه نشانه کیفیت نیست. اما میتوانید مطمین باشید که قیمت های پایین نیز، نشانی از بی کیفیتی است. اگرچه استثنا نیز وجود دارد! دندانپزشک متخصص، میتواند کیفیت کار و سلامت دندان ها و لثه تان را تضمین کند. هزینه این روش سفید کردن دندان توسط متخصص نسبت به پزشک عمومی بیشتر است.

پیشنهاد میکنیم که حتما نمونه کارهای پزشک را ببینید و از اعتبار مطب مطمئن شوید. عوارض لمینت کامپوزیتی در صورتی که پزشک خوبی را انتخاب نکرده باشید، بسیار زیاد است. بو گرفتن دهان و التهاب لثه بعد از کامپوزیت دندان یکی از موارد شایع است. درصورتی که کامپوزیتها به صورت اصولی و علمی و دقیق انجام نشوند، میتوانند باعث بو گرفتن دهان و التهاب لثه شوند.

 

Read more...