جرم گیری و بروساژ چیست؟

جرم گیری و بروساژ چیست؟

رسوبی که روی دندان ها و لثه قرار می گیرد را جرم می گویند. این جرم علاوه بر ظاهر نازیبایی که به دندان ها می دهد می تواند باعث آسیب به دندان ها شود و کم کم عامل پوسیدگی دندان ها می شود. مصرف سیگار، قهوه و چای تاثیر زیادی به روی زرد شدن دندان ها می گذارد. بنابر این بهترین راه این است که جهت حفظ سلامت و زیبایی، جرم دندان را از بین برد.

بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است که در قسمت‌هایی از دهان و دندان‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان هم میکروب‌های دهانی و مواد غذایی به این رسوبات اضافه می‌شوند.

مواد غذایی به همراه بزاق دهان به روی دندان ها کم کم باعث ایجاد جرم می شوند. در ابتدا با مسواک زدن طبیعی و نخ دندان کشیدن می توان این جرم ها را از بین برد اما وقتی مقدار آن بیشتر شود و به روی دندان ها رسوب کند تنها به وسیله جرم گیری و بروساژ دندان از بین می روند.

در دندانپزشکی اهمیت زیادی برای از بین بردن جرم دندان و رفع زردی دندان ها داده می شود. جرمگیری دندان یک پروسه ی درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که باید حتما توسط دندانپزشک انجام شود. دندانپزشکی علاوه بر حفظ ظاهر به سلامت دندان نیز اهمیت می دهد.

بسیاری از افراد این باور غلط را دارند که جرمگیری باعث از بین رفتن مینای دندان می شود و کم کم باعث پوسیدگی دندان می شود. در واقع جرم برای دندان ها مضر است و زمینه ی پوسیدگی دندان و بیماری های لثه را بوجود می آورد نه جرمگیری. وقتی جرم به روی دندان قرار می گیرد مانند یک لایه ی عایق عمل می کند و امکان دارد شخص گرما و سرما را روی دندان ها چندان احساس نکند بعد از جرمگیری امکان دارد تا چند روز دندان های شخص نسبت به سرما و گرما دچار حساسیت شود اما این حساسیت موقت است.

در روش جرمگیری با ابزارهای التراسونیک، پزشک به کمک یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن، پلاک‌ها را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگهداشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد.

پس از انجام عمل جرمگیری و حذف پلاکها نوبت به بروساژ و صیقلی کردن دندانها میرسد ؛

که در این مرحله
دندانپزشک با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص(خمیر بروساژ) و نصب برس بروساژ روی یک وسیله خاص چرخشی اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند که این کار معمولا بعد از جرمگیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می‌شود.


در اين مركز جرمگيري با رعايت پيشرفته ترين اصول استريليزاسيون ، بدون آسيب به ميناي دندان ،توسط پزشك متخصص انجام شده و در همان جلسه نحوه رعايت بهداشت دهان ، مسواك زدن و نخ دندان كشيدن آموزش داده ميشود.
لطفا درمان خود را به متخصص بسپارید

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.