آشنایی با انواع مسواک و ویژگی‌های یک مسواک مناسب

آشنایی با انواع مسواک و ویژگی‌های یک مسواک مناسب

رعایت بهداشت دهان و دندان، باید بخش مهمی‌ از برنامهٔ زندگی روزمرهٔ همه افراد باشد. بدون انتخاب مسواک مناسب وهمچنین مسواک‌کردن صحیح، دندان‌های شما ممکن است با مشکلاتی نظیر تشکیل پلاک، جرم، پوسیدگی، بیماری لثه و مشکلات دیگر مواجه شوند.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مسواک و همچنین ویژگی‌های یک مسواک مناسب آشنا کنیم.

 

مسواک مناسب

هنگام انتخاب مسواک باید به اندازه و نوع الیاف آن دقت كرد. مسواک باید الیاف نایلونی داشته باشد. الیاف یا موهای سر مسواک ۳ نوع دارند؛ نرم، متوسط و سخت که البته توصیه میشود از مسواک با موهای نرم و یا متوسط استفاده شود زیرا که استفاده مداوم از مسواک سخت باعث صدمه به مینای دندان و آسیب لثه می‌شود. معمولا بعد از ۳ ماه استفاده موهای مسواک از هم باز می‌شوند. در صورت بروز این تغییر، حتما باید مسواک را عوض کرد. اگر مسواک پس از یکی دو هفته فرسوده شود نشانه این است که یا جنس مسواک مناسب نیست، و یا فرد به درستی مسواک نمی‌زند و فشار بیش از حد به مسواک وارد می‌کند.
اندازه سر مسواک نیز باید متناسب با دهان فرد باشد. به همین منظور لازم است مسواک کودکان کوچک‌تر از بزرگسالان باشد.

انواع مسواک

مسواک‌های موجود در بازار، دو نوع دستی و برقی هستند. مطالعات نشان داده است که اثرات کاربرد مسواک برقی در مقایسه با مسواک‌های دستی بیشتر است. مسواک‌های برقی به‌خصوص برای افرادی که در حال درمان ارتودنسی‌اند توصیه می‌شود. گروه دیگری که کاربرد این مسواک‌ها به آن‌ها توصیه می‌شود، کودکان‌اند زیرا که مسواک‌های برقی در مقایسه با انواع دستی، پلاک بیشتری را در کودکان برمی‌دارند.

 

مزایای مسواک برقی

افزایش سرعت و تسهیل در مسواک‌زدن

سرعت حرکت دست با سرعت حرکت مسواک برقی قابل‌مقایسه نیست. برس یک مسواک برقی به سرعت بر روی سطوح مختلف دندان حرکت می‌کند، اکثر پلاک‌ها و ذرات غذا را از لابه‌لای دندان‌ها پاک می‌کند و به‌طور مؤثری تمام سطوح دندان را تمیز می‌نماید.

تمیز کردن عمیق‌تر

مسواک‌هایی که حرکت برس آن‌ها ارتعاشی و یا چرخشی می‌باشد، در تمیزکردن پلاک دندان و کاهش التهاب لثه به‌مراتب بهتر از مسواک‌های دستی‌اند، و همچنین نواحی بین دندان‌ها را بهتر از مسواک دستی تمیز می‌کند.

نکاتی جهت نگهداری از مسواک

قبل و پس از هر بار استفاده، مسواک خود را با آب گرم بشوئید. باکتری‌ها می‌توانند به‌راحتی در مسواکی که خوب شسته نشده، رشد کنند و دفعهٔ بعد که مسواک می‌زنید، ممکن است این باکتری‌ها را به‌دهان و دندان خود منتقل کنید.
مسواک را به‌حالت ایستاده در جایی قرار دهید که خشک شود. اگر مسواک شما همیشه مرطوب بماند، می‌تواند مکانی مناسب برای رشد باکتری‌ها باشد.
قراردادن همهٔ مسواک‌ها در یک لیوان به نحوی که سر آن‌ها با هم تماس داشته باشند نیزممکن است باعث انتقال میکروب از مسواک‌ها به یکدیگر ‌شود.
نگهداری همیشگی مسواک در کابینت و یا گذاشتن درپوش، به طوری که مسواک به دور از جریان هوای آزاد باشد ممکن است میزان باکتری‌ها را افزایش ‌دهد.
برای تمیزکردن مسواک، می‌توانید مقداری دهان شویهٔ حاوی الکل را در فنجانی ریخته و مسواک خود را به مدت ۳۰ ثانیه در آن تکان دهید، الکل بیشتر باکتری‌ها را از بین خواهد برد.
مسواک خود را هر ۳ تا ۴ ماه یک‌بار عوض کنید. در مسواک‌های برقی نیز هر ۳ تا ۴ ماه برس سرِ مسواک را تعویض کنید.
از مسواک یکدیگر استفاده نکنید.
توصیه می‌شود که روزی دوبار، هر بار به مدت ۲ دقیقه دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک کنید و فواصل بین دندان‌ها را نخ دندان بکشید تا به حفظ سلامت دندان‌های خود کمک کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.