عصب کشی چیست و چگونه انجام میشود؟

عصب کشی چیست و چگونه انجام میشود؟

عصب کشی دندان چیست ؟
آنچه در گفته های عموم ، تحت عنوان عصب کشی یا عصب کُشی مطرح میشود ، اصطلاح درستی نیست و در حقیقت نه عصب کشیده میشود و نه کُشته !

سوال : اصطلاح درست چیست ؟
پاسخ : درمان ریشه ، روت کانال تراپی ( RCT ) ، اِندو ( endo )

 

عصب کشی چگونه انجام می‌شود؟

پیش از هر کاری باید عکس پرتوی ایکس از دندان گرفته شود تا موقعیت و شرایط دقیق آن مشخص شود. پس از مشخص شدن وضعیت و برنامه ریزی درمانی، عصب کشی شروع میشود.

برای این منظور ابتدا با استفاده از بی حسی موضعی بافتها بی حس میشوند. سوراخی در تاج دندان ایجاد می‌شود تا از طریق آن دندانپزشک به محفظه پالپ دسترسی پیدا کند. سپس با استفاده از ابزار دستی به نام فایل، محفظه پالپ تخلیه و بازسازی می‌شود. پس از ضد عفونی کردن آن و اطمینان یافتن از عدم وجود الودگی، محفظه پالپ با مواد مخصوصی به نام گاتاپرچا پر می‌شود. در نهایت روکش بر روی دندان قرار می‌گیرد تا از ساختار آسیب ‌دیده آن محافظت نماید.

مراقبت از دندان عصب کشی شده چگونه است؟
تا زمانی که دندان به طور کامل ترمیم نشده است نباید با آن چیزی بجوید یا گاز بگیرید. تا زمانی که روکش بر روی دندان قرار نگرفته باشد دندان به شدت در مقابل شکستگی آسیب‌ پذیر است. پس از آن تنها رعایت بهداشت دهان طبق روال معمول کافی است. حداقل روزی دو مرتبه مسواک بزنید و یک مرتبه نخ دندان بکشید. در فواصل منظم (سالی یک یا دو مرتبه) برای چکاپ و جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کنید.

طول عمر دندانی که عصب کشی شده در بیشتر موارد به اندازه دندان‌های سالم دیگر خواهد بود. با این حال در برخی موارد ممکن است دندان به درستی التیام پیدا نکنند و یا مجدداً دچار عفونت شود. گاهی اوقات ممکن است دندان چندین ماه و یا چندین سال پس از عصب کشی موفق، دچار درد و بیماری شود. در چنین شرایطی باید درمان عصب کشی مجدداً تکرار شود تا دندان نجات پیدا کند. با این حال نرخ موفقیت عصب کشی بسیار بالا می‌باشد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.