دندانپزشك زيبايي

دندانپزشك زيبايي

امروزه یکی از معیارهای مهم زیبایی، داشتن دندان های سفید و بی نقص و لبخندی جذاب است. دندان های زیبا چهره را مهربان تر و جذاب تر جلوه می دهند. از این رو درمان های زیبایی لبخند و دندان ها روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. اگر می‌خواهید به لبخندی ایده ‌آل دست پیدا کنید، ابتدا باید بدانید چه نوع درمان زیبایی دندان برای شما مناسب است.

انواع درمان های زیبایی دندان

۱- سفید کردن دندان ها:

سفید کردن دندان ها پرکاربردترین درمان زیبایی در دندانپزشکی است. برای سفید کردن دندان ها چند روش وجود دارد:

 • بلیچینگ دندان ها: در بلیچینگ دندان ها با استفاده از مواد شیمیایی سفید کننده دندان ها سفید و براق تر می شوند این درمان را می‌توان در خانه یا مطب انجام داد.
 • باندینگ کامپوزیت
 • لمینت
 • روکش دندان

انواع درمان های زیبایی دندان

۲- باندینگ کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت که به کامپوزیت کردن دندان ها یا لمینت کامپوزیتی هم شناخته می‌شود، تنها برای سفید کردن دندانها استفاده نمی شود بلکه روشی برای رفع اشکالات جزئی دندان است. در این روش محلولی به نام رزین کامپوزیت به سطحی از دندان که در معرض دید است مالیده می شود و سپس سخت می شود. قرارگیری این لایه باندینگ روی دندان باعث سفیدتر شدن دندان ها و همچنین اصلاح مشکلاتی مانند لب پر شدگی یا ترک های جزئی دندان می شود.

۳- لمینت سرامیکی

لمینت یا ونیر دندان یک پوسته بسیار نازک است که بر روی دندان چسبانده می شود تا اشکالات خفیف تا متوسط دندان را بپوشاند. لمینت کردن دندان ها برای اهداف مختلف انجام می‌شود. مثلاً جهت سفیدتر کردن دندان ها، اصلاح ترک خوردگی یا لب پرشدگی، بستن فاصله بین دندان ها، اصلاح کجی دندان ها و همچنین بد شکلی سطح یا لبه دندان ها.

۴- روکش دندان

گاهی اوقات که اشکالات دندان گسترده تر از حدی است که با کامپوزیت یا لمینت برطرف شود می‌توان از روکش دندان برای زیبایی دندان ها استفاده کرد.

۵- درمان ارتودنسی

گاهی اوقات کجی و نامرتبی دندان ها بیشتر از حدی است که بتوان با لمینت یا روکش اصلاح کرد. در این موارد برای داشتن دندان هایی صاف و مرتب باید درمان ارتودنسی انجام بدهید. توجه داشته باشید درمان ارتودنسی امروزی محدود به سیم کشی دندان ها یا همان براکت فلزی نیست بلکه روش های متعددی از جمله ارتودنسی نامرئی برای این منظور وجود دارد.

۶- جراحی لثه برای اصلاح لبخند لثه ای

برای کسانی که هنگام صحبت کردن یا خندیدن، بخش زیادی از لثه شان دیده می شود جراحی لثه و یا افزایش طول تاج دندان به اصلاح این مشکل و زیبایی لبخند کمک می کند.

۷. گذاشتن نگین دندان

آیا در خانه می‌توانیم دندانهایمان را سفید کنیم؟

بله. محصولات مختلفی برای سفید کردن دندان ها در خانه وجود دارند که هر کدام از آنها تا حدی می‌توانند در سفید کردن دندان ها موثر باشند. انواع روشهای خانگی سفید کردن دندان ها عبارتند از:

 • خمیر دندان سفید کننده
 • ژل سفید کننده همراه با تری (قالب) پیش ساخته
 • چسب سفید کننده
 • دهانشویه سفید کننده

ژل سفید کننده دندان

همچنین می توانید با مراجعه به دندانپزشک، تری یا پلاک مخصوص دندان های خود را بسازید که ژل سفید کننده را داخل آن بریزید و در منزل استفاده کنید. مزیت این روش این است که می توانید دندان های خود را در خانه سفید کنید و از طرفی چون پلاک دقیقاً قالب دندان های شما است، ژل سفید کننده کمتر بیرون میزند و احتمال تحریک و التهاب لثه کمتر می شود. از آنجایی که ژل سفید کننده را دندانپزشک برای تان تجویز می کند و دستورالعمل دقیق استفاده از آن را در اختیارتان قرار می دهد تا حد زیادی می توانید با خیال آسوده و بدون نگرانی از بابت عوارض از این روش استفاده کنید.

سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک چگونه است؟

برای سفید کردن دندان ها در مطب ابتدا ژل یا محلول محافظ به لثه ها مالیده می شود تا مواد سفید کننده بلیچینگ با آنها تماس پیدا نکند. سپس دندان به ژل بلیچینگ آغشته می شود. ژل بلیچینگی که در اختیار دندانپزشکها قرار دارد غلظت خیلی بیشتری نسبت به محصولات سفید کننده خانگی دارد بنابراین خیلی زود اثر می گذارد.

چند دقیقه ژل در تماس با دندان ها می ماند و سپس دندانپزشک ژل را برمی‌دارد و لثه و دندان‌ها را کامل تمیز می کند. گاهی اوقات برای تسریع تاثیر گذاری بلیچینگ از لیزر یا نور مخصوص دیگری استفاده می شود.

معایب و مزایای سفید کردن دندان ها در مطب

   ۱- مزایا

 • این کار ظرف یک یا نهایتاً چند جلسه تمام می شود، در حالی که برای سفید کردن دندان ها در خانه باید چند هفته تا چند ماه درمان را ادامه بدهید
 • بلیچینگ تحت نظر دندانپزشک انجام می شود بنابراین احتمال صدمه دیدن لثه و یا مینای دندان بسیار کم است.
 • پیش از بلیچینگ دندان پزشک دهان را کامل معاینه می کند تا مطمئن شود مشکلی در لثه یا دندان ها وجود ندارد. اگر مینای دندان ها از بین رفته باشد، ممکن است بلیچینگ برای شما مناسب نباشد. همچنین اگر پوسیدگی دندان و یا عفونت لثه داشته باشید توصیه می‌شود ابتدا آنها را درمان کنید و سپس برای سفید کردن دندان ها اقدام نمایید.

   ۲- معایب

 • ممکن است هزینه آن بیشتر از درمانهای خانگی تمام شود.
 • لازم است برای این کار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

در چه مواردی کامپوزیت یا لمینت ‌ کردن دندان ها به جای بلیچینگ توصیه می شود؟

 • اگر علاوه بر زردی و بدرنگی، دندانهایتان مشکلات دیگری هم داشته باشند روش های دیگری مانند کامپوزیت لمینت و یا روکش ممکن است بهتر باشد.
 • در مواردی که لکه و بدرنگی دندان با بلیچینگ کامل برطرف نمی شود بهتر است از روش های دیگر استفاده شود.

کاربرد باندینگ کامپوزیت لمینت یا روکش در زیبایی دندان ها

دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که با ظاهر دندان‌ها و افزایش زیبایی لبخند شما سروکار دارد. علاوه بر جنبه‌های علمی، این رشته دندانپزشکی یک هنر محسوب می‌شود. در ظاهر ممکن است، ایجاد دندان‌های سفید و یا حتی به‌طورکلی ایجاد یک دندان کاملاً جدید، زیاد مشکل به نظر نرسد، اما، دندانپزشکی زیبایی نیاز به یک چشم خوب، درک کاملی از آناتومی دندان‌ها و تسلط بر مواد دندانی دارد. فراتر از آن، دندان‌پزشک باید قادر باشد، درک و دریافت خود را به تکنسین آزمایشگاه به‌خوبی انتقال دهد. این موضوع یک کلید طلایی برای داشتن لبخندی زیبا محسوب می‌شود. هرچند دندانپزشکی زیبایی، شاخه تخصصی شناخته‌شده‌ای در حرفه دندان‌پزشکی محسوب نمی‌شود، اما برای آن که یک دندان‌پزشک به چنین مهارتی دست یابد، باید سال‌ها آموزش ببیند تا بتواند روش‌های زیبایی دندان را با بالاترین کیفیت و بالاترین استانداردها به مرحله اجرا درآورد.

کاربرد لمینت چیست؟
معمولا لمینت (سرامیکی و کامپوزیتی) برای درمان مشکلات زیر استفاده میشود. وضعیت دندان ها، هزینه ای که برای درمان در نظر گرفته اید و در نهایت تشخیص پزشک نوع درمان را مشخص خواهد کرد.

شکستگی دندان
بدرنگی دندان
ترک خوردگی
کجی و بدشکلی دندان
جایگزین ارتودنسی (در برخی موارد)

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر:

لمینت سرامیکی محکم تر و ماندگارتر از کامپوزیت ونیر است. این استحکام شامل رنگ و استحکام مواد می شود. در لمینیت سرامیکی دندان تراشیده میشود ولی طوری که به عصب دندان آسیبی نرسد. لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و سپس بر روی دندان چسبانده می شود. در حالیکه کامپوزیت در مطب دندانپزشکی روی دندان فرم داده میشود.

لمینت کامپوزیتی نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد. قیمت لمینت کامپوزیتی نیز حدودا یک سوم لمینت سرامیکی است. و نسبت به لمینت سرامیکی ماندگاری کمتری دارد. میانگین عمر لمینت سرامیکی ده سال و کامپوزیتی چهار تا پنج سال است که با مراقبت درست و اصولی می تواند بسیار طولانی تر باشد.
کامپوزیت ونیر:
کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی روشی است برای سفید کردن دندان. در این روش کامپوزیت به سطح بیرونی دندان اضافه می شود. کامپوزیت ونیر برای تغییر فرم یا رنگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این درمان برای اصلاح بی نظمی های کم تا متوسط و یا روشن تر کردن رنگ دندان استفاده می شود. از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانها (دیاستم) نیز استفاده می شود.

 

 

پولیش دندان و مراحل انجام آن

ولیش دندان یا پالیش دندان، روشی برای صاف و براق کردن مینای دندان است که نه تنها به زیبایی دندان‌ها کمک می‌کند، بلکه پوسیدگی‌های روی سطح دندان را پاکسازی می‌نماید. با این حساب پولیش دندان هم یک روش زیبایی محسوب می‌شود و هم یک روش درمانی.

پولیش دندان روشی برای تمیز شدن و سفیدتر شدن دندان‌ها است که یکی از آخرین مراحل کار یک دندانپزشک بر روی دندان‌های بیمار است. اما پولیش دندان چگونه انجام می‌شود؟ پولیش دندان مراحلی دارد که در ادامه هریک از این مراحل توضیح داده شده اند:

 1. معاینه بیمار و بررسی میزان پوسیدگی مینای دندان

  دندانپزشک دندان‌های بیمار را معاینه می‌کند و وضعیت پوسیدگی و نقاط ضعف مینای دندان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 2. پاکسازی پلاک‌های دندان

  در صورتی که روی دندان‌های شما پلاک تشکیل شده باشد (پلاک‌ها باقی مانده غذا هستند که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، روی دندان‌ها جمع شده و باعث ایجاد پوسیدگی می‌شوند)، پلاک و تارتار از سطح دندان‌های بیمار پاکسازی می‌شود.

  1. در طی فرآیند پولیش دندان، دقت بالایی به کار گرفته شود تا ریسک ساییده شدن و از بین رفتن مینای دندان کاهش یابد.
  2. تا حد امکان از مواد و ابزار با میزان سایندگی پایین استفاده شود.
  3. در زمان استفاده از ابزار آلات، سرعت و فشار دستگاه پولیش نهایت دقت صورت گیرد تا دندان‌ها دچار آسیب دیدگی نشوند.

   پاکسازی دندان

   در این مرحله، دندانپزشک از یک ابزار مخصوص و خمیر پولیش استفاده می‌کند. ممکن است در صورت نیاز از پولیش هوا نیز استفاده گردد. ابزار پولیش، آب و هوا را با فشار ملایمی روی دندان‌ها می پاشند و در ادامه از یک ماده ساینده برای پاکسازی دندان استفاده می‌شود.

   کدام لکه‌ها با پالیش دندان از بین می‌روند؟

   اشاره کردیم که پولیش دندان می‌تواند لکه‌های روی سطح دندان‌ها را از بین ببرد. اما کدام لکه‌ها با پولیش دندان قابل درمان و بر طرف شدن هستند؟ لکه‌های روی دندان دو نوع هستند. لکه‌های داخلی و خارجی. لکه‌های داخلی یا درونی، لکه‌هایی هستند که در اثر برخی بیماری‌ها یا مصرف بعضی از داروها یا ابتلا به بیماری‌های مینای دندان یا طی فرآیند عصب کشی دندان به وجود آمده‌اند. اما لکه خارجی یا بیرونی، لکه‌هایی هستند که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا مصرف دخانیات به ویژه سیگار به وجود می‌آیند.
   لکه‌های سطحی یا بیرونی با روش‌هایی مثل پولیش یا بلیچینگ قابل درمان هستند. به یاد داشته باشید که پولیش دندان تنها برای پاکسازی لکه‌های خارجی مفید است و نمی‌تواند روی لکه‌های درونی یا داخلی اثری داشته باشد.

   استفاده از پالیش دندان برای چه بیمارانی ممنوع است؟

   اگر بیمار دچار بیماری‌های لثه مانند تحلیل بیش از اندازه لثه و یا بیرون زدگی ریشه دندان باشد، بهتر است از انجام پولیش دندان خودداری کند. همچنین حساسیت دندان، ضعیف بودن مینای دندان، انواع بیماری‌های لثه و بافت داخلی دهان، وجود پوسیدگی‌های درمان نشده و آلرژی به خمیر ساینده پولیش، از جمله مواردی هستند که ممنوعیت پولیش را به همراه دارند.
   علاوه بر اینها، ابتلا به بیماری‌هایی همچون بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و مشکلات تنفسی می‌توانند مانع از انجام پولیش دندان شوند. به همین دلیل لازم است قبل از هرگونه اقدام ابتدا دندانپزشک را از سوابق بیماری‌های پیشین خود آگاه سازید تا در هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید.

   در هنگام پولیش دندان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

   در فرآیند انجام این درمان، رعایت یک سری نکات از سوی دندانپزشک لازم و ضروری است. این نکات عبارت‌اند از:

   1. در طی فرآیند پولیش دندان، دقت بالایی به کار گرفته شود تا ریسک ساییده شدن و از بین رفتن مینای دندان کاهش یابد.
   2. تا حد امکان از مواد و ابزار با میزان سایندگی پایین استفاده شود.
   3. در زمان استفاده از ابزار آلات، سرعت و فشار دستگاه پولیش نهایت دقت صورت گیرد تا دندان‌ها دچار آسیب دیدگی نشوند.

    انواع پولیش دندان

    پالیش دندان انواع مختلفی دارد که بر اساس شرایط دهان و وضعیت دندان‌ها، توسط دندانپزشک به بیمار پیشنهاد می‌شود. در ادامه انواع مختلف پولیش دندان توضیح داده شده‌اند:

    1. پولیش درمانی

     اگر دندان‌ها دارای پوسیدگی باشند، از این روش برای دندان‌ها استفاده می‌شود. این نوع پالیش در واقع باعث می‌شود هر گونه پلاک دندان و میکرو ارگانیسم از سطح دندان‌ها پاکسازی شود.

    2. پولیش زیبایی

     در این روش هر گونه پلاک و لکه از روی سطح دندان پاکسازی می‌شوند. طی فرآیند پولیش زیبایی، از یک خمیر ساینده برای درخشان شدن مینای دندان استفاده می‌شود. هرچند این عمل با هدف زیباتر شدن دندان‌ها و لبخند انجام می‌گیرد، اما از آنجاییکه پوسیدگی را از بین می‌برد، سلامت دهان و دندان‌ها را نیز ارتقاء می‌دهد.

    3. پولیش سطحی

     در این روش، تاج دندان‌ها پاکسازی شده و دندان‌ها سفیدتر و درخشان‌تر می‌شوند. تنها هدف این روش زیباتر شدن دندان‌ها و لبخند از طریق درخشان‌تر شدن دندان‌های بیمار است.

    

    

    

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.