لمینت دندان

لمینت دندان یکى از روشهاى مهم اصلاح طرح لبخند است ، در مواردى که مشکلات دندانى بیشتر است معمولا لمینت دندان توصیه مى شود.

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته نازکی از سراميک است که برای بازسازی ظاهر طبیعی دندان ها استفاده می شود و همچنین دارای قدرت و انعطاف پذیری قابل مقایسه با مینای دندان طبیعی می باشد. لمینت دندان انتخاب کسانی است که به دنبال اصلاح طرح لبخند یا تغییر شکل ، اندازه و یا رنگ دندان هستند.
لبخند هالیوودی با لمینت دندان

شما اغلب می شنوید مردم می گویند که افراد مشهور دارای لبخندی زیبا هستند که البته این همان لامينت کردن دندان است که در دندانپزشکی زیبایی به لبخند هالیوودی شهرت دارد.

اولین گام برای شروع یک لمینت دندان خوب ، انتخاب دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی است.

به احتمال زیاد دندانپزشک شما با تجزیه و تحلیل لبخند شروع خواهد کرد تا تعیین کند چه قدم هایی برای رسیدن به لبخند مورد نظر شما لازم است. علاوه بر این، دندانپزشک شما ممکن است به شما درباره کامپوزیت ونیر نیز مشاوره دهد و این مشاوره قطعا شما را به نتیجه دلخواه خواهد رساند. در هر حال به دندانپزشک متخصص ترمیمی وزیبایی خود اعتماد کنيد .

مراحل انجام لمینت دندان

برای انجام لمینت دندان ، مقدار بسیار کمی از مینای دندان باید حذف شود ، که معمولا کمتر از یک میلیمتر است. این ضروری است زیرا این امکان را فراهم میسازد تا در داخل دهان طبیعی جلوه کند و برجسته و بيرون زده نشود.

لمینت دندان گزینه ای بسیار مناسب براى اصلاح مواردى مانند شکستگى دندانها ، فاصله بین دندان ها ، بدرنگى دندانها و همچنين اصلاح نامرتبى خفيف دندانها است .

همانطور که گفته شد لامينيت يا لمينيت پوسته نازکی از جنس سرامیک است که مانند لنز روی سطح بیرونی دندان چسبانده می شود ، تا عیوب و تغییر رنگ های دندان را بپوشاند.

 

کاربرد لمینت دندان

 

با استفاده از این روش می توان بعضی از نامرتبی ها و بهم ریختگی های دندانی و همچنین رنگ و شکل دندان ها را بدون استفاده از درمانهایی مثل ارتودنسی با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاه تر اصلاح نمود.

مهمترین ویژگی لمینت سرامیکی دندان استحکام بسیار زیاد آن در مقایسه با کامپوزیت ونیر است لذا در مواردی که دندان ها تحت استرس بالا هستند و یا داراى مشکلات ظاهری شدید مثل تغییر رنگ زیاد یا شکستگی و پر شدگی متعدد هستند از سیستم لمینت استفاده می شود.

از آنجا كه اين پوسته كاملا به دندان مى چسبد و در واقع با سطح دندان يكى مى شود ، استحكام بسيارى پيدا مى كند و در مقابل فشارهاى جويدنى نمى شكند.

در ضمن در مواردى مثل شكستگی هاى دندان از روش لامينيت به عنوان يک روش درمانى مى توان استفاده كرد.

لمینت دندان در دندانپزشکی زیبایی

با توجه به اهمیت دندان ها در زیبایى چهره ، روشهاى درمانى مختلفى توسط متخصصین دندانپزشکى زیبایى بکار گرفته مى شود که هر کدام با توجه به شرایط دهان و دندان و بر اساس نیاز زیبایى به بیماران پیشنهاد مى شود و یکى از مهمترین روشهاى درمانى دندانپزشکى زیبایى بمنظور اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندى دلنشین روش لمینت دندان است.


روش لمینت دندان

همانطور که گفته شد در روش لمینت دندان پوسته هایى بسیار نازک که مانند لنز مى باشد روى سطح بیرونى دندانهاى بد رنگ ، شکسته ، کوتاه و یا نامرتب قرار داده مى شود تا مشکلات ظاهرى دندانها را اصلاح نماید ؛ این پوسته ها از جنس سرامیک بوده و کاملا با سطح دندان هماهنگ و منطبق است و توسط چسبهاى مخصوصى بطور دائمى به دندان مى چسبد و کاملا با دندان یکى شده و قابل جدا شدن نخواهد بود و لذا این روش یک درمان دائمى محسوب مى شود و در صورت انجام دقیق و اصولى درمان ، هیچ آسیبى براى دندانها ایجاد نخواهد کرد.

آیا لمینت دندان باعث آسیب رسیدن به دندان ها می شود؟

خیر لامینیت یکی از درمان های رایج دندانپزشکی زیبایی است که در تمامی دانشکده های دنیا تدریس می شود و اگر کار درست و اصولی انجام شود و طرح درمان صحیح باشد به هیچ عنوان باعث آسیب رسیدن به دندان نمی شود.

در واقع مى توان گفت در موارد بسيارى لامينيت علاوه بر زيبايى جنبه درمانى هم دارد و مثلا در شكستگى هاى دندانى و يا سايش هاى شديد سطح ميناى دندان مى توان از روش لمینت دندان استفاده كرد.
در صورت بروز مشکل برای دندان لامینیت شده چه کار می توان کرد؟

در صورت بروز پوسیدگی و یا نیاز به درمان ریشه دندانی که لامینیت شده است ، با توجه به اینکه لامینیت فقط روی سطح خارجی دندان است لذا می توان از سطح پشتی دندان دسترسی داشت و دندان را ترمیم و یا درمان ریشه کرد و نیازی نیست که لامینیت برداشته شود و یا به آن آسیب برسد.

بروز مشکل برای دندان لامینیت در ضمن این امکان هم وجود دارد که لمینت دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود. که البته طراحی و نصب دقیق لمینت دندان ، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش میدهد. به هر حال اگر لامینیت دچار شكستگى شود بر حسب وسعت شكستگى امكان ترمیم و یا تعویض آن وجود دارد و اگر بر حسب اتفاق لامینیت از دندان جدا شود امكان چسباندن مجدد آن وجود دارد.

انتخاب رنگ در لمینت دندان چگونه است؟

انتخاب رنگ در لمینیت دندانلامینیت ها داراى طیف وسیعى از رنگها هستند و انتخاب رنگ در لمینت دندان بر اساس فاكتور هایى مثل جنسیت ، سن ، رنگ چهره و سلیقه بیمار صورت مى گیرد.

لازم است پیش از اقدام به لمینت دندان به رنگ مورد انتظارتان توجه کرده انتخاب رنگ در لمینت دندان و خواسته خود را از رنگ دندان با دندان پزشک در میان بگذارید برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد بوده و برخی دیگر از جلب توجه و براقیت زیاد گریزانند پس نکته مهم در رابطه با لمینت دندان ها درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.

در جلسات مشاوره ای که برگزار می شود می توانید به طور کامل از نتایج لمینیت آگاه شده و خواسته ها و سلایق خود را در این امر دخیل سازید خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج لمینیت کاملا مطابق خواست شما خواهد بود.

همچنین نظر دندان پزشک نیز می تواند شما را در این انتخاب یاری نماید گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم گیری های اشتباه بازداشته و وی می تواند با ارائه پیشنهاداتی زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد.

تمامى سوالات شما در خصوص درمان لمینت دندان بطور کامل در مطالب مرتبط در ذیل این مطلب آورده شده است که لطفا به آنها مراجعه و در صورت نیاز به توضیحات بیشتر در قسمت مشاوره از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح نمایید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ دهیم.